We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
sonero 8K Displayport Kabel 1.4v 1.5 m Black
SKU
P1112640-232
£172.52
£143.77
In stock
Approx. 10 available.
8K High Speed DisplayPort Cable - 1.50m
| SKU | P1112640-232 |
|---|---|
| EAN | 5704174541165 |
| Manufacturer | Zebra |
| Availability | Y |
Sonero X-PDC020 8K DisplayPort Cable
The X-PDC020-015 from Sonero is a 1.50 meter long DisplayPort cable, compatible with DisplayPort 1.4 specifications that can be used for resolutions up to 8K / UltraHD-2 / 4320p at 60Hz. The cable with an outer diameter of 6.3mm (AWG30) features a DisplayPort connector in an ABS housing on both ends, as well as the typical DisplayPort locking mechanism. It is also equipped with gold-plated precision contacts, high-purity, solid-core copper inner conductors and triple shielding for perfect transmission quality.
Sonero - High-grade Products for the Consumer Market
The 8K DisplayPort 1.4 cables from Sonero are designed for lossless AV transmission with perfect picture and sound quality. The cable connects source and display devices with DisplayPort connectors and is suitable for resolutions up to 8K / UltraHD-2 / 4320p with 60Hz with a bandwidth of 32.4 Gbps. It supports HDCP up to version 2.2 and also comes with the usual DisplayPort locking system as well as support for the MST (Multi Stream Transport) feature, which allows multiple monitors to operate simultaneously, using just one DisplayPort connection. The cable also supports the so called Display-Stream-Compression (DSC 1.2), which automatically compresses signals that use too much bandwidth so that they can still be transmitted. Forward error correction, full HDR and Rec.2020 color space support as well as up to 32 audio channels are also supported with DisplayPort version 1.4.
With triple shielding and the use of high-purity, solid-core inner conductors made of copper, the Sonero DisplayPort cables are well protected against EMI, including interference from cell phones and radio sources. The precision connectors with ABS plastic housing and gold-plated contacts guarantee a perfect connection with maximum transmission quality as well as durable protection from corrosion. With an outer diameter of only 6.3 or 7.3mm and an outer jacket made of flexible PVC, it can also be used in confined environments. The cable is also fire-retardant according to VW-1 specification and therefore suitable for critical areas.
The black X-PDC020 DisplayPort cables are available in lengths between 1.00 and 5.00 meters. Up to a cable length of 2.00 meters the outer diameter is 6.3mm with AWG30, from 3.00 meters it is 7.3mm with AWG28.
The 4K version of this cable, with DisplayPort 1.2 support for up to 17.28Gbps can be found under the part number X-PDC010.
Sonero - Connected with Quality
The wide Sonero range represents reliable premium consumer electronics and accessories at the cutting edge of technology. The exceptional price and performance ratio is only excelled by the Sonero product quality itself. Unaltered signal processing and transmission is a requirement for Sonero products, not a nice-to-have.
The X-PDC020-015 from Sonero is a 1.50 meter long DisplayPort cable, compatible with DisplayPort 1.4 specifications that can be used for resolutions up to 8K / UltraHD-2 / 4320p at 60Hz. The cable with an outer diameter of 6.3mm (AWG30) features a DisplayPort connector in an ABS housing on both ends, as well as the typical DisplayPort locking mechanism. It is also equipped with gold-plated precision contacts, high-purity, solid-core copper inner conductors and triple shielding for perfect transmission quality.
Sonero - High-grade Products for the Consumer Market
The 8K DisplayPort 1.4 cables from Sonero are designed for lossless AV transmission with perfect picture and sound quality. The cable connects source and display devices with DisplayPort connectors and is suitable for resolutions up to 8K / UltraHD-2 / 4320p with 60Hz with a bandwidth of 32.4 Gbps. It supports HDCP up to version 2.2 and also comes with the usual DisplayPort locking system as well as support for the MST (Multi Stream Transport) feature, which allows multiple monitors to operate simultaneously, using just one DisplayPort connection. The cable also supports the so called Display-Stream-Compression (DSC 1.2), which automatically compresses signals that use too much bandwidth so that they can still be transmitted. Forward error correction, full HDR and Rec.2020 color space support as well as up to 32 audio channels are also supported with DisplayPort version 1.4.
With triple shielding and the use of high-purity, solid-core inner conductors made of copper, the Sonero DisplayPort cables are well protected against EMI, including interference from cell phones and radio sources. The precision connectors with ABS plastic housing and gold-plated contacts guarantee a perfect connection with maximum transmission quality as well as durable protection from corrosion. With an outer diameter of only 6.3 or 7.3mm and an outer jacket made of flexible PVC, it can also be used in confined environments. The cable is also fire-retardant according to VW-1 specification and therefore suitable for critical areas.
The black X-PDC020 DisplayPort cables are available in lengths between 1.00 and 5.00 meters. Up to a cable length of 2.00 meters the outer diameter is 6.3mm with AWG30, from 3.00 meters it is 7.3mm with AWG28.
The 4K version of this cable, with DisplayPort 1.2 support for up to 17.28Gbps can be found under the part number X-PDC010.
Sonero - Connected with Quality
The wide Sonero range represents reliable premium consumer electronics and accessories at the cutting edge of technology. The exceptional price and performance ratio is only excelled by the Sonero product quality itself. Unaltered signal processing and transmission is a requirement for Sonero products, not a nice-to-have.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Number of shielding layers | 3 |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cable material | Copper |
| Magnetically shielded | Yes |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| AWG wire size | 30 |
| DisplayPort version | 1.4 |
| Data transfer rate | 32.4 Gbit/s |
| Maximum resolution | 7680 x 4320 pixels |
| Supported video modes | 4320p |
| HDCP | Yes |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | CE, FCC |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Multi-Stream Transport (MST) | Yes |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| HDCP version | 2.2 |
| Display Stream Compression (DSC) | Yes |
| Display Stream Compression (DSC) version | 1.2 |
| Connector 1 lockable | Yes |
| Connector 2 lockable | Yes |
| Connector housing material | Acrylonitrile butadiene styrene (ABS) |
| Channels quantity | 32 channels |
| Cable type | Round cable |
| Certificates | |
| Certification | CE, FCC |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Cable diameter | 6.3 mm |
| Weight | 100 g |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 47.4 x 20 x 12 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 47.4 x 20 x 12 mm |
| Package weight | 100 g |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Packaging data | |
| Cable diameter | 6.3 mm |
| Package weight | 100 g |
| Weight | 100 g |
| Package width | 180 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Connector 1 dimensions (WxDxH) | 47.4 x 20 x 12 mm |
| Connector 2 dimensions (WxDxH) | 47.4 x 20 x 12 mm |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |