We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
C2G 3m Cat6 UTP LSZH Network Patch Cable - Blue
SKU
82463
£11.69
£9.74
In stock
Low stock — limited availability.
3m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Low Smoke Zero Halogen (LSZH) Network Patch Cable - Blue
| SKU | 82463 |
|---|---|
| EAN | 5057454495307 |
| Manufacturer | C2G |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
For fast Ethernet networks that require bandwidth-intensive voice, data, or video distribution applications. Meets all Cat6 TIA/EIA standards, and drastically reduces both impedance and structural return loss (SRL). Each of the individual pairs are bonded together to help maintain the twist-spacing throughout the line right up to the termination point. Constructed from high quality copper cable, this design minimises Near-End Crosstalk (NEXT) levels with a LSZH outer jacket. The moulded, snagless boot prevents unwanted cable snags during installation and provides extra strain relief. Available in a variety of colours to easily colour-code your network installation. Each cable is individually labelled with the length for ease of use.
Connector 1: (1) RJ-45 Male
Connector 2: (1) RJ-45 Male
- Low Smoke Zero Halogen (LSZH) cable Jacketing
- Snagless booted design for network adapters, hubs, switches, routers, DSL/cable modems, patch panels and other high performance networking applications
- Snagless booted design protects clips when plugging and unplugging
- Standard RJ45 connectors and unshielded twisted pair wires
- Available in various colours to colour-code a network
- Available in lengths up to 5m
Connector 1: (1) RJ-45 Male
Connector 2: (1) RJ-45 Male
- Low Smoke Zero Halogen (LSZH) cable Jacketing
- Snagless booted design for network adapters, hubs, switches, routers, DSL/cable modems, patch panels and other high performance networking applications
- Snagless booted design protects clips when plugging and unplugging
- Standard RJ45 connectors and unshielded twisted pair wires
- Available in various colours to colour-code a network
- Available in lengths up to 5m
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Input impedance | 100 Ω |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.5 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Cable length | 3 m |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | CE |
| Features | |
| Input impedance | 100 Ω |
| Product colour | Blue |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Networking standards | IEEE 802.3, IEEE 802.5 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Certification | CE |
| Cable length | 3 m |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Outer diameter | 5.3 mm |
| Weight | 124 g |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Other features | |
| Input impedance | 100 Ω |
| Package type | Polybag |
You may also be interested in
| Product |
Popular
C2G 3m Cat6 UTP LSZH Network Patch Cab...
£11.69
£9.74
|
Hot Product
Cables Direct B5ST-303K networking cab...
£9.59
£7.99
|
Recommended
Cables Direct ERT-605K networking cabl...
£10.25
£8.54
|
Bestseller
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£16.72
£13.93
|
Cables Direct 3m CAT6a, M - M networki...
£10.07
£8.39
|
Cables Direct ERT-605W networking cabl...
£10.25
£8.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
82463
|
B5ST-303K
|
ERT-605K
|
83408
|
ART-103K
|
ERT-605W
|
| Manufacturer |
C2G
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
C2G
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
S/FTP (S-STP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6a
|
Cat6
|
| Cable length |
3m to 5m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|





