We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct 1m Cat5e networking cable Blue U/UTP (UTP)
SKU
URT-601B
£7.86
£6.55
In stock
Low stock — limited availability.
1m, Cat5e Patch Cable, Blue
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | URT-601B |
| EAN | 5055781221620 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Category 5e cable is a twisted pair high signal integrity cable type often referred to as Cat5e. Most cables are unshielded, relying on the twisted pair design for noise rejection, some are shielded. Often used in computer networks such as Ethernet.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | ISO/IEC 11801, EN 50288, TIA/EIA-568-B.2 3P |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | ISO/IEC 11801, EN 50288, TIA/EIA-568-B.2 3P |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 1 m |
You may also be interested in
| Product |
Cables Direct 1m Cat5e networking cabl...
£7.86
£6.55
|
Cables Direct B5-102 networking cable...
£8.41
£7.01
|
Popular
Cables Direct B5ST-303K networking cab...
£9.59
£7.99
|
Bestseller
Cables Direct ERT-600 networking cable...
£7.93
£6.61
|
Hot Product
Cables Direct ERT-600B networking cabl...
£7.93
£6.61
|
Recommended
Cables Direct ERT-605K networking cabl...
£10.25
£8.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
URT-601B
|
B5-102K
|
B5ST-303K
|
ERT-600
|
ERT-600B
|
ERT-605K
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
0m to 1m
|
0m to 1m
|
5m to 10m
|





