We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct 20m Economy 10/100 Networking Cable - Grey
SKU
99TRT-620
£11.89
£9.91
In stock
Approx. 11 available.
20m Economy 10/100 Networking Cable - Grey, 26 AWG, UTP, 10/100, CCA
| Cable length | 20 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| SKU | 99TRT-620 |
| EAN | 5055781204647 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Our economy range of 10/100 network cables provide high performance at a lower price while keeping 4 unshielded twisted pairs. Please note that while this is built to the same spec CAT5e cable, this uses CCA and is not recommended for use with POE.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Conductor material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 20 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | ISO/IEC 11801, EN 50288, TIA/EIA-568-B.2 3P |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Certificates | |
| Certification | ISO/IEC 11801, EN 50288, TIA/EIA-568-B.2 3P |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 20 m |
| Other features | |
| Connector(s) | Molded |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Cables Direct 20m Economy 10/100 Netwo...
£11.89
£9.91
|
Recommended
StarTech.com 6 ft Cisco Console Rollov...
£12.44
£10.37
|
Popular
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£9.59
£7.99
|
Hot Product
Cables Direct B5ST-303K networking cab...
£9.59
£7.99
|
Cables Direct ERT-605K networking cabl...
£10.25
£8.54
|
Bestseller
C2G 2m Cat6 Booted Unshielded (UTP) Ne...
£16.72
£13.93
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
99TRT-620
|
ROLLOVERMM6
|
343725
|
B5ST-303K
|
ERT-605K
|
83408
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
StarTech.com
|
Intellinet
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
C2G
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
N/A
|
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
N/A
|
| Cable standard |
N/A
|
N/A
|
Cat6
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable length |
15m and more
|
1m to 3m
|
5m to 10m
|
3m to 5m
|
5m to 10m
|
1m to 3m
|





