We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct 5m Economy 10/100 Networking Cable - Black
SKU
99TRT-605K
£8.69
£7.24
In stock
Low stock — limited availability.
5m Economy 10/100 Networking Cable - Black, 26 AWG, UTP, 10/100, CCA
| Cable length | 5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | 99TRT-605K |
| EAN | 5055781204364 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Our economy range of 10/100 network cables provide high performance at a lower price while keeping 4 unshielded twisted pairs. Please note that while this is built to the same spec CAT5e cable, this uses CCA and is not recommended for use with POE.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Conductor material | Copper-Clad Aluminium (CCA) |
| AWG wire size | 26 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Cable length | 5 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Cables Direct 5m Economy 10/100 Networ...
£8.69
£7.24
|
Cables Direct B5-102 networking cable...
£8.41
£7.01
|
Cables Direct B5ST-303K networking cab...
£9.59
£7.99
|
Bestseller
Cables Direct ERT-600 networking cable...
£7.93
£6.61
|
Hot Product
Cables Direct ERT-600B networking cabl...
£7.93
£6.61
|
Recommended
Cables Direct ERT-605K networking cabl...
£10.25
£8.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
99TRT-605K
|
B5-102K
|
B5ST-303K
|
ERT-600
|
ERT-600B
|
ERT-605K
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable standard |
N/A
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable length |
5m to 10m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
0m to 1m
|
0m to 1m
|
5m to 10m
|





