We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct ERT-601.5 networking cable Grey 1.5 m Cat6 U/UTP (UTP)
SKU
ERT-601.5
£8.44
£7.03
In stock
Approx. 9 available.
RJ-45/RJ-45, male/male, UTP, CAT 6, 24AWG, 1.5m, Grey
| Cable length | 1.5 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | ERT-601.5 |
| EAN | 5055781211676 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Since 1993 we have dedicated ourselves to supplying cables and peripherals to an ever changing market place. In many cases we are the first to supply the market with new design and innovative products. We pride ourselves on our comprehensive range of USB products, together with our large, competitive range of KVM products and computer modding accessories.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| AWG wire size | 24 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cable length | 1.5 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Plug and Play | Yes |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Copper |
| Cable length | 1.5 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
You may also be interested in
| Product |
Cables Direct ERT-601.5 networking cab...
£8.44
£7.03
|
Cables Direct B5-102 networking cable...
£8.41
£7.01
|
Popular
Cables Direct B5ST-303K networking cab...
£9.59
£7.99
|
Bestseller
Cables Direct ERT-600 networking cable...
£7.93
£6.61
|
Hot Product
Cables Direct ERT-600B networking cabl...
£7.93
£6.61
|
Recommended
Cables Direct ERT-605K networking cabl...
£10.25
£8.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ERT-601.5
|
B5-102K
|
B5ST-303K
|
ERT-600
|
ERT-600B
|
ERT-605K
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable length |
1m to 3m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
0m to 1m
|
0m to 1m
|
5m to 10m
|





