We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct ERT-601P networking cable Pink 1 m Cat6 U/UTP (UTP)
SKU
ERT-601P
£8.20
£6.83
In stock
Low stock — limited availability.
Cat 6, UTP, 24 AWG, 1 M, Pink
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | ERT-601P |
| EAN | 5055781211799 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Category 6 cable, commonly referred to as Cat-6, is a cable standard for Gigabit Ethernet and other network protocols that are backward compatible with the Category 5/5e and Category 3 cable standards. Compared with Cat-5 and Cat-5e, Cat-6 features more stringent specifications for crosstalk and system noise. The cable standard provides performance of up to 250 MHz.
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Pink |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 1 m |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | ISO/IEC 11801 & EN 50288 & TIA/EIA-563-B.2-1 ETL/3P VERIFIED |
| Features | |
| Product colour | Pink |
| Frequency | 250 MHz |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Certification | ISO/IEC 11801 & EN 50288 & TIA/EIA-563-B.2-1 ETL/3P VERIFIED |
| Cable length | 1 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
You may also be interested in
| Product |
New
Cables Direct ERT-601P networking cabl...
£8.20
£6.83
|
Bestseller
connektgear 31-0050BK networking cable...
£9.13
£7.61
|
Recommended
connektgear 31-0050W networking cable...
£9.13
£7.61
|
Popular
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£8.84
£7.37
|
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£8.63
£7.19
|
Hot Product
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£8.35
£6.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
ERT-601P
|
31-0050BK
|
31-0050W
|
334129
|
334112
|
340373
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
connektgear
|
connektgear
|
Intellinet
|
Intellinet
|
Intellinet
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable length |
1m to 3m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|
1m to 3m
|



