We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cables Direct URT-600-H networking cable Grey 0.25 m Cat5e U/UTP (UTP)
SKU
URT-600-H
£7.68
£6.40
Out of stock
CAT5e, UTP, 100MHz, 26AWG 4PR, 0.25m, Grey
| Cable length | 0.25 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | URT-600-H |
| EAN | 5055781221378 |
| Manufacturer | Cables Direct |
| Availability | Y |
Category 5e cable is a twisted pair high signal integrity cable type often referred to as Cat5e. Most cables are unshielded, relying on the twisted pair design for noise rejection, some are shielded. Often used in computer networks such as Ethernet.
Our cables are available in various colours, please see the Associated Products tab for options.
Our cables are available in various colours, please see the Associated Products tab for options.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Grey |
| Frequency | 100 MHz |
| AWG wire size | 26 |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 0.25 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certification | ISO/IEC 11801 & EN 50288 & TIA/EIA-568-B.2 3P |
| Certificates | |
|---|---|
| Certification | ISO/IEC 11801 & EN 50288 & TIA/EIA-568-B.2 3P |
| Technical details | |
| Product colour | Grey |
| Cable standard | Cat5e |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Cable length | 0.25 m |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Cables Direct URT-600-H networking cab...
£7.68
£6.40
|
Cables Direct B5-102 networking cable...
£8.41
£7.01
|
Cables Direct B5ST-303K networking cab...
£9.59
£7.99
|
Popular
Cables Direct ERT-600 networking cable...
£7.93
£6.61
|
Hot Product
Cables Direct ERT-600B networking cabl...
£7.93
£6.61
|
Recommended
Cables Direct ERT-605K networking cabl...
£10.25
£8.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
URT-600-H
|
B5-102K
|
B5ST-303K
|
ERT-600
|
ERT-600B
|
ERT-605K
|
| Manufacturer |
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
Cables Direct
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
F/UTP (FTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable standard |
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat5e
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable length |
0m to 1m
|
1m to 3m
|
3m to 5m
|
0m to 1m
|
0m to 1m
|
5m to 10m
|





