We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
CHERRY XTRFY K33 Compact Wireless keyboard Gaming USB + RF Wireless + Bluetooth QWERTY UK English Black
SKU
G8D-24030PAAGB-2
£66.08
£55.07
In stock
Approx. 10 available.
Compact 75%, 2.4 GHz/Bluetooth/USB, 84 Keys, 630 g
- IP54 dust and water resistance
- Mem- chanical key switches
- RGB illumination
- 1000 Hz polling rate
| SKU | G8D-24030PAAGB-2 |
|---|---|
| EAN | 4025112121326 |
| Manufacturer | CHERRY |
| Availability | Y |
MADE FOR NEW WINNERS
Enter the game with the perfect start to your gaming journey. Enjoy smooth, quiet typing with a mechanical - like feel – all in a smart membrane design. The K33 keyboard is compact, wireless and ready for anything, in and out of the game.
TRI -MODE WIRELESS CONNECTIVITY.
Experience low -latency gaming with 1000 Hz polling via the included 2.4 GHz wireless USB dongle. Switch between devices effortlessly with Bluetooth®, or connect via USB cable for stable, wired play.
MEM-CHANICAL SWITCH TECHNOLOGY.
This keyboard is smartly engineered to deliver the feel of a mechanical keyboard in a membrane design. The result is a premium -feeling yet affordable keyboard for gamers of all levels.
IP54 DUST AND WATER RESISTANCE.
Ready for everyday use, the K33 offers IP54 -rated protection against dust and water splashes, adding extra durability whether you’re at your desk, on the go, or deep in the game.
MULTI -MODE RGB LIGHTING.
The K33 features a built -in light guide panel for vibrant, even illumination across every key. Choose from 7 dynamic effects to elevate your workspace or gaming setup.
Enter the game with the perfect start to your gaming journey. Enjoy smooth, quiet typing with a mechanical - like feel – all in a smart membrane design. The K33 keyboard is compact, wireless and ready for anything, in and out of the game.
TRI -MODE WIRELESS CONNECTIVITY.
Experience low -latency gaming with 1000 Hz polling via the included 2.4 GHz wireless USB dongle. Switch between devices effortlessly with Bluetooth®, or connect via USB cable for stable, wired play.
MEM-CHANICAL SWITCH TECHNOLOGY.
This keyboard is smartly engineered to deliver the feel of a mechanical keyboard in a membrane design. The result is a premium -feeling yet affordable keyboard for gamers of all levels.
IP54 DUST AND WATER RESISTANCE.
Ready for everyday use, the K33 offers IP54 -rated protection against dust and water splashes, adding extra durability whether you’re at your desk, on the go, or deep in the game.
MULTI -MODE RGB LIGHTING.
The K33 features a built -in light guide panel for vibrant, even illumination across every key. Choose from 7 dynamic effects to elevate your workspace or gaming setup.
| Keyboard | |
|---|---|
| Keyboard key switch | Mem-chanical key switch |
| Polling rate | 1000 Hz |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Recommended usage | Gaming |
| Keyboard style | Straight |
| Keyboard form factor | 75% |
| Keyboard layout | QWERTY |
| Keyboard number of keys | 84 |
| Pointing device | No |
| Numeric keypad | No |
| Keyboard language | UK English |
| Connectivity technology | Wireless |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Device interface | USB + RF Wireless + Bluetooth |
| Ports & interfaces | |
| Cable length | 1.5 m |
| Design | |
| Adjustable backlight | Yes |
| Backlight type | RGB LED |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Product colour | Black |
| Keyboard style | Straight |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Adjustable keyboard height | Yes |
| Technical details | |
| International Protection (IP) code | IP54 |
| Product colour | Black |
| Backlight | Yes |
| Backlight colour | Multicolour |
| Surface coloration | Monochromatic |
| Numeric keypad | No |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Connectivity technology | Wireless |
| Ergonomics | |
| Detachable cable | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Features | |
| Detachable cable | Yes |
| Cable length | 1.5 m |
| Power | |
|---|---|
| Power source type | Battery, USB |
| USB Type-C charging port | Yes |
| Mouse | |
| Mouse included | No |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Keyboard weight | 630 g |
| Keyboard dimensions (WxDxH) | 312 x 125 x 36 mm |
| Packaging data | |
| Receiver included | Yes |
| Package weight | 940 g |
| Package width | 163 mm |
| Package height | 46 mm |
| Package depth | 330 mm |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Receiver included | Yes |
| Number of products included | 1 pc(s) |
| AC adapter included | No |
| Other features | |
| Pointing device | No |
| Connectivity technology | Wireless |
| AC adapter included | No |
You may also be interested in
| Product |
CHERRY XTRFY K33 Compact Wireless keyb...
£66.08
£55.07
|
Recommended
Logitech Wireless Keyboard K270
£63.66
£53.05
|
Hot Product
Logitech MK540 Advanced
£67.63
£56.36
|
Popular
Logitech MK540 Advanced
£94.90
£79.08
|
Bestseller
Logitech MK540 Advanced
£57.89
£48.24
|
New
Logitech ADVANCED Combo Wireless Keybo...
£54.72
£45.60
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
G8D-24030PAAGB-2
|
920-003743
|
920-008685
|
920-008677
|
920-008684
|
920-008805
|
| Manufacturer |
CHERRY
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
Logitech
|
| Connectivity technology |
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wireless
|
Wired
|
| Recommended usage |
Gaming
|
N/A
|
Universal
|
Universal
|
Universal
|
Office
|
| Keyboard layout |
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTZ
|
QWERTY
|
QWERTY
|
| Backlight |
Y
|
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N/A
|
| Mouse included |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Keyboard key switch |
Mem-chanical key switch
|
N/A
|
Membrane key switch
|
Membrane key switch
|
Membrane key switch
|
N/A
|
| Device interface |
USB + RF Wireless + Bluetooth
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
RF Wireless
|
USB
|



