We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco 10GBASE-CU, SFP+, 2m InfiniBand/fibre optic cable SFP+ Black
SKU
SFP-H10GB-CU2M=
£87.76
£73.13
In stock
Approx. 63 available.
10GBASE-CU Twinax SFP+ network cable, 2m
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| SKU | SFP-H10GB-CU2M= |
| EAN | 0882658525575 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Cisco SFP+ Copper Twinax (Figure 2) direct-attach cables are suitable for very short distances and offer a cost-effective way to connect within racks and across adjacent racks. Cisco offers passive Twinax cables in lengths of 1, 1.5, 2, 2.5, 3 and 5 meters, and active Twinax cables in lengths of 7 and 10 meters.
| Features | |
|---|---|
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 2 m |
| Product colour | Black |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 2 m |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
Cisco 10GBASE-CU, SFP+, 2m InfiniBand/...
£87.76
£73.13
|
HPE 0.5m IB EDR QSFP Copper cable Infi...
£74.40
£62.00
|
Mikrotik XQ+DA0003 InfiniBand/fibre op...
£74.00
£61.67
|
Recommended
Mikrotik XQ+BC0003-XS+ InfiniBand/fibr...
£80.76
£67.30
|
Hot Product
Ubiquiti UACC-AOC-SFP28-10M InfiniBand...
£126.05
£105.04
|
Bestseller
HPE Aruba Networking 10G SFP+ to SFP+...
£107.72
£89.77
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SFP-H10GB-CU2M=
|
834973-B21
|
XQ+DA0003
|
XQ+BC0003-XS+
|
UACC-AOC-SFP28-10M
|
J9281D
|
| Manufacturer |
Cisco
|
HPE
|
Mikrotik
|
Mikrotik
|
Ubiquiti
|
HPE
|





