We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cisco 1GB SD
SKU
SD-IE-1GB=
£161.80
£134.83
In stock
Approx. 8 available.
1GB SD Card module for Cisco IE 2000 switch series
| Flash card type | SD |
|---|---|
| Capacity | 1 GB |
| SKU | SD-IE-1GB= |
| EAN | 0882658516061 |
| Manufacturer | Cisco |
| Availability | Y |
Information technology professionals rely on Cisco quality to ensure maximum productivity. As the power of applications, processors, memory adapters and storage devices increases, high-end computer users are seeking ways to optimize their system performance. Cisco provides leading solutions, adding new levels of performance, availability, flexibility, and management.
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 1 GB |
| Flash card type | SD |
| Performance | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Features | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Capacity | 1 GB |
| Compatible products | Cisco IE 2000 |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Linux operating systems supported | Yes |
| Power | |
|---|---|
| Input voltage | 2.7 - 3.6 V |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 2 g |
| Width | 32 mm |
| Depth | 24 mm |
| Height | 2.1 mm |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85235190 |
| Other features | |
| Plug and Play | Yes |
| Compatible products | Cisco IE 2000 |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Cisco 1GB SD
£161.80
£134.83
|
Popular
Cisco 1GB SD
£161.80
£134.83
|
Recommended
OWC Atlas Ultra 128 GB SDXC UHS-II
£148.60
£123.83
|
Bestseller
SanDisk Extreme PRO 512 GB MicroSDXC U...
£141.85
£118.21
|
New
Kingston Technology Canvas Go! Plus 1T...
£218.54
£182.12
|
OWC Atlas Pro 256 GB SDXC UHS-II
£205.87
£171.56
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
SD-IE-1GB=
|
SD-IE-1GB
|
OWCSDV90U0128
|
SDSQXCD-512G-GN6MA
|
SDG4/1TB
|
OWCSDV60P0256
|
| Manufacturer |
Cisco
|
Cisco
|
OWC
|
Sandisk
|
Kingston Technology
|
OWC
|
| Flash memory class |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Class 10
|
Class 10
|
N/A
|
| Capacity |
1GB to 2GB
|
1GB to 2GB
|
128GB to 256GB
|
256GB and more
|
256GB and more
|
256GB and more
|
| Flash card type |
SD
|
SD
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
SDXC
|
SDXC
|




