We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 10m Duplex Fibre Optic Multi-Mode Cable OM3 50/125 Micron LC to LC - Aqua
SKU
35-0100LCLC
£15.32
£12.77
In stock
Approx. 9 available.
10m Duplex Fibre Optic Multi-Mode Cable OM3 50/125 Micron LC to LC - Aqua
- Connector 1: LC
- Connector 2: LC
- Operating temperature: -20 °C ~ 40 °C
- Strength: Aramid
- Fire specification: IEC 60332-1
- 10m
- Aqua
| SKU | 35-0100LCLC |
|---|---|
| EAN | 5035624022232 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our OM3 (50/125) optic fibre cables are perfect if you require fast data transfer speeds or to connect devices over long distances. Fibre optic cables use light to transmit data, which makes them much faster than traditional copper cables. They are often used in data centres, telecommunication networks or to connect servers together.OM3 cables are a specific type of fibre optic cable, designed for use in high-bandwidth applications, best for high speed at up to 300m at 10Gbps. OM3 are duplex, meaning they allow two-way data transmission through the two fibres, one for transmitting and one for receiving. They are also multi-mode, meaning they have a larger core for multiple light paths.
| Features | |
|---|---|
| Fibre optic type | OM3 |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Product colour | Aqua colour |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Package type | Bag |
| Country of origin | China |
| Sustainability | |
| Doesn't contain | Halogen |
| Certificates | |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 40 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable diameter | 10 cm |
| Weight | 100 g |
| Cable length | 10 m |
| Package width | 230 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 230 mm |
| Package height | 230 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Technical details | |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 10 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Doesn't contain | Halogen |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10 Gbit/s |
| Logistics data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 10m Duplex Fibre Optic Mul...
£15.32
£12.77
|
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable - Mu...
£19.07
£15.89
|
Popular
StarTech.com 2m Fiber Optic Cable - Mu...
£18.66
£15.55
|
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable - Mu...
£18.55
£15.46
|
Recommended
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable - Mu...
£18.35
£15.29
|
Bestseller
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable - Si...
£21.05
£17.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
35-0100LCLC
|
FIBLCST1
|
50FIBLCSC2
|
FIBLCSC1
|
50FIBLCST1
|
SMFIBLCLC1
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|





