We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 15m USB 2 Active Extension Cable Type A Male to Type A Female
SKU
26-2931
£22.01
£18.34
In stock
Approx. 10 available.
15m USB 2 Active Extension Cable Type A Male to Type A Female
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type A Female
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 15m
- Colour: Black
| SKU | 26-2931 |
|---|---|
| EAN | 5035624023277 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our USB 2 Type A male to Type A female extension cable provides a convenient way to extend the reach of your existing USB devices. Designed for reliability, it features a durable outer jacket and secure moulded connectors to ensure stable data transfer and dependable performance. It is also active meaning it has a built-in chip that stops the fading signal and boosts it. Supporting speeds up to 480Mbps, it’s ideal for extending connections to keyboards, mice, flash drives, printers, AV installs and other USB devices. Perfect for home or office setups where extra cable length is needed for easier access and flexible positioning.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Cable colour | Black |
| Plug and Play | Yes |
| Reversible connectors | No |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 15 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 550 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 15 m |
| Weight | 550 g |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 240 mm |
| Package depth | 80 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Cable colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 15m USB 2 Active Extension...
£22.01
£18.34
|
Hot Product
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£19.34
£16.12
|
Popular
StarTech.com 5 ft Desktop SuperSpeed U...
£19.22
£16.02
|
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£24.68
£20.57
|
Bestseller
StarTech.com 9 m (30 ft.) Active USB 2...
£27.42
£22.85
|
Recommended
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£26.95
£22.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2931
|
519779
|
USB3SEXT5DSK
|
150248
|
USB2HAB30AC
|
150712
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
| Connector 2 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB B
|
USB A
|
| Connector 1 |
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|





