We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 1m 3 in 1 Charge and Sync Cable Type C/A to Type C/B Micro/8 pin iOS - Male to Male
SKU
26-2996
£14.64
£12.20
In stock
Approx. 21 available.
1m 3 in 1 Charge and Sync Cable Type C/A to Type C/B Micro/8 pin iOS - Male to Male
- Connector 1: Type C Male
- Connector 2: Type A Male
- Connector 3: Type C Male
- Connector 4: Type B Micro Male (MHL)
- Connector 5: 8 pin iOS Male
- Cable length: 1m
- Colour: Black
| Cable length | 1 m |
|---|---|
| Connector 2 | USB C |
| Connector 1 | USB C |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| SKU | 26-2996 |
| EAN | 5035624027121 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our versatile 3 in 1 charge and sync cable is designed to keep all your devices powered and connected with a single, convenient solution. Featuring a dual input design (Type C or Type A) and three interchangeable output connectors - Type C, micro B, and 8-Pin (iOS), it’s compatible with a wide range of phones, tablets, power banks, cameras, and other portable devices. Whether you’re charging or transferring data, this cable delivers reliable performance with durable connectors and reinforced strain relief for long lasting use. Perfect for travel, home, or office, it eliminates the need for multiple cables and ensures you’re always ready to charge or sync any of your devices.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Cable length | 1 m |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Cable jacket material | Nylon |
| Connector adapter | Yes |
| Maximum data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Weight | 90 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 1 m |
| Weight | 90 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) |
| Connector 1 | USB C |
| Connector 2 | USB C |
| Connector contacts plating | Nickel/Gold |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 1m 3 in 1 Charge and Sync...
£14.64
£12.20
|
Bestseller
connektgear 26-2900 USB cable USB 3.2...
£15.47
£12.89
|
Recommended
connektgear 26-2907 USB cable 3 m USB...
£15.82
£13.18
|
Hot Product
connektgear 5m USB 2 Connector Cable A...
£16.62
£13.85
|
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
£14.96
£12.47
|
Popular
StarTech.com 3m USB 2.0 A to Right Ang...
£12.53
£10.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2996
|
26-2900
|
26-2907
|
26-2908
|
USB3AUB50CMB
|
USBAB3MR
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
USB C
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB B
|
Micro-USB B
|
USB B
|
| Connector 1 |
USB C
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|





