We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 2m USB 3.1 Type C to DisplayPort Connector Cable - Male to Male
SKU
26-2995
£19.42
£16.18
In stock
Low stock — limited availability.
2m USB 3.1 Type C to DisplayPort Connector Cable - Male to Male
- Connector 1: Type C Male
- Connector 2: DisplayPort Male
- Gold plated contacts
- Gold plated connectors
- Cable length: 2m
- Colour: Black
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 | USB Type-C |
| SKU | 26-2995 |
| EAN | 5035624026957 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our Type C to DisplayPort cable allows you to connect devices such as your phone or laptop featuring a Type C port to your display device that features a DisplayPort connection. This will provide you with crystal clear audio and 4K @ 60Hz ultra HD video. The inclusion of a USB Type C port ensures compatibility with the latest devices and faster data transfer speeds, making it an excellent choice for future proofing.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| Product colour | Black |
| Cable length | 2 m |
| Connector 1 | USB Type-C |
| Connector 2 | DisplayPort |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported video modes | 2160p |
| Plug and Play | Yes |
| Certification | REACH |
| Connector gender | Male/Male |
| Maximum refresh rate | 60 Hz |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Packaging composition | |
|---|---|
| Biodegradable package | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 170 g |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package width | 155 mm |
| Package height | 240 mm |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Package type | Polybag |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 2m USB 3.1 Type C to Displ...
£19.42
£16.18
|
Hot Product
StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapt...
£20.14
£16.78
|
Popular
StarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video C...
£16.33
£13.61
|
StarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video C...
£16.06
£13.38
|
Recommended
StarTech.com HDMI to VGA Video Adapter...
£26.70
£22.25
|
Bestseller
StarTech.com DisplayPort to HDMI Adapt...
£20.78
£17.32
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2995
|
DP2HDMI
|
HDDVIMF8IN
|
HDDVIFM8IN
|
HD2VGAA2
|
DP2HDMI2
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
DisplayPort
|
DisplayPort
|
DVI-D
|
DVI-D
|
N/A
|
HDMI
|
| Connector 1 |
USB Type-C
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI
|
HDMI Type A (Standard)
|
N/A
|
DisplayPort
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Female connector
|
N/A
|
Male connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
N/A
|
Female connector
|





