We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 31-0030B networking cable Blue 3 m Cat6 U/UTP (UTP)
SKU
31-0030B
£16.46
£13.72
In stock
Low stock — limited availability.
3m Blue RJ45 UTP CAT 6 Stranded Flush Moulded Snagless Network Cable 24AWG LS0H
- Connector 1: RJ45 Male
- Connector 2: RJ45 Male
- Gold plated contacts
- AWG: 24
- Cable length: 3m
- Colour: Blue
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| SKU | 31-0030B |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
RJ45 Network cables have various uses within both the home and office environments. Ranging from simply connecting one device to another or wiring up a network within a building. Generally the central point for the network would be a server along with hubs/switches and patch panels required for the network. Shorter length cables are used for local connections between the server, hubs/switches and patch panels. Bulk cable is then run throughout the building through trunking to the back of various network points. A network cable will then be used to provide a connection between the network point and a PC.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Blue |
| Snagless cable boot | Yes |
| Molded cable boot | Yes |
| AWG wire size | 24 |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 3 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Certificates | |
|---|---|
| Compliance certificates | RoHS |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Cable standard | Cat6 |
| Cable shielding | U/UTP (UTP) |
| Connector 1 | RJ-45 |
| Connector 2 | RJ-45 |
| Connector contacts plating | Gold |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Conductor type | Stranded |
| Cable length | 3 m |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 31-0030B networking cable...
£16.46
£13.72
|
Bestseller
connektgear 31-0050BK networking cable...
£17.26
£14.38
|
Hot Product
connektgear 31-0050W networking cable...
£17.26
£14.38
|
StarTech.com 50ft CAT6 Cable - White C...
£21.82
£18.18
|
Popular
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£8.83
£7.36
|
Recommended
Intellinet Network Patch Cable, Cat6,...
£8.62
£7.18
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
31-0030B
|
31-0050BK
|
31-0050W
|
N6PATCH50WH
|
334129
|
334112
|
| Manufacturer |
connektgear
|
connektgear
|
connektgear
|
StarTech.com
|
Intellinet
|
Intellinet
|
| Connector 2 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Connector 1 |
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
RJ-45
|
| Cable shielding |
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
| Cable standard |
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6
|
| Cable length |
3m to 5m
|
5m to 10m
|
5m to 10m
|
15m and more
|
3m to 5m
|
1m to 3m
|




