We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 3m HDMI V2.0 4K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
SKU
26-70304K
£20.15
£16.79
In stock
Approx. 27 available.
3m HDMI V2.0 4K UHD Connector Cable - Male to Male Gold Connectors
- 4K Digital Cinema Standard UHD (Ultra High Definition) display 4096 x 2160 resolution
- 120Hz Refresh rate (120 frames per second)
- Multi-channel digital audio
- Ethernet channel
- 3D compatible
- Shielded cable preventing EMI (electro-magnetic interference)
- Flexible strain relief moulded collar
| Connector 2 gender | Male connector |
|---|---|
| Connector 1 gender | Male connector |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| SKU | 26-70304K |
| EAN | 5035624022751 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
-
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Maximum refresh rate | 120 Hz |
| Ferrite bead | No |
| HDMI Ethernet channel | Yes |
| Product colour | Black |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 2 | HDMI Type A (Standard) |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector contacts plating | Gold |
| Magnetically shielded | Yes |
| HDMI version | 2.0 |
| Data transfer rate | 18 Gbit/s |
| 3D | Yes |
| Maximum resolution | 4096 x 2160 pixels |
| Supported graphics resolutions | 4096 x 2160 |
| Plug and Play | Yes |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Unidirectional | No |
| Certification | REACH |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 250 g |
| Packaging content | |
|---|---|
| Screwdriver included | No |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging composition | |
| Biodegradable package | Yes |
| Technical details | |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 3m HDMI V2.0 4K UHD Connec...
£20.15
£16.79
|
Hot Product
Kramer Electronics HDMI/HDMI, 0.9m HDM...
£25.92
£21.60
|
Popular
StarTech.com 3m (10ft) HDMI Cable - 4K...
£16.50
£13.75
|
Bestseller
StarTech.com 5m (16.4ft) HDMI Cable -...
£20.65
£17.21
|
StarTech.com 3m Micro HDMI to HDMI Cab...
£16.84
£14.03
|
StarTech.com Micro HDMI to HDMI Adapte...
£19.15
£15.96
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-70304K
|
C-HM/HM/PRO-3
|
HDMM3M
|
HDMM5M
|
HDADMM3M
|
HDADFM5IN
|
| Manufacturer |
connektgear
|
Kramer Electronics
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type D (Micro)
|
HDMI Type D (Micro)
|
| Connector 1 |
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
| Connector 2 gender |
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|





