We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 4 Port Hub USB 3 - Bus Powered - Black
SKU
25-0058
£16.15
£13.46
In stock
Approx. 15 available.
4 Port Hub USB 3 - Bus Powered - Black
- Connector 1: USB 3 Type A Male
- Connector 2: 4 x USB 3 Type A Female
- Connector 3: DC input socket (if additional power is required)_x000D_
- Dimensions: 105 x 18 x 12.8mm_x000D_
- Cable length: 100mm_x000D_
- Case material: Plastic_x000D_
- Colour: Black_x000D_
- System compatibility: Windows, Mac & Android (OTG adapter required for Android)_x000D_
| Ports quantity | 4 |
|---|---|
| SKU | 25-0058 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Terminal block port | No |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 4 |
| Hub interfaces | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Line-out | No |
| Line-in | No |
| DC-in jack | Yes |
| Card reader integrated | No |
| Ports quantity | 4 |
| Combo headphone/mic port | No |
| USB Type-C DisplayPort Alternate Mode | No |
| Cable length | 0.1 m |
| Features | |
| Country of origin | China |
| Cable management | No |
| Plug and Play | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Certification | RoHS, REACH |
| Cable length | 0.1 m |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Housing material | Plastic |
| 3D | No |
| Host interface | USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| Technical details | |
| Plug and Play | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Product colour | Black, White |
| Country of origin | China |
| Overload protection | Yes |
| Warranty period | 2 year(s) |
| Performance | |
| Certification | RoHS, REACH |
| Card reader integrated | No |
| Plug and Play | Yes |
| Overload protection | Yes |
| Hot-swap | Yes |
| Data transfer rate | 5000 Mbit/s |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Yes |
| Mac operating systems supported | Yes |
| Storage | |
| Card reader integrated | No |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Weight | 100 g |
| Width | 105 mm |
| Depth | 12.8 mm |
| Height | 18 mm |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Packaging data | |
| Package type | Box |
| Package width | 155 mm |
| Package depth | 20 mm |
| Package height | 105 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Cable management | No |
| Product colour | Black, White |
| Certification | RoHS, REACH |
| Cable length | 0.1 m |
| Certificates | |
| Certification | RoHS, REACH |
| Logistics data | |
| Master (outer) case width | 350 mm |
| Master (outer) case length | 240 mm |
| Master (outer) case height | 260 mm |
| Master (outer) case gross weight | 4 kg |
| Packaging content | |
| Package type | Box |
| Other features | |
| Overload protection | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
connektgear 4 Port Hub USB 3 - Bus Pow...
£16.15
£13.46
|
Popular
StarTech.com 4 Port Black SuperSpeed U...
£21.20
£17.67
|
Belkin F4U021BT interface hub 480 Mbit...
£13.03
£10.86
|
New
3Dconnexion 3DX-700051 interface hub U...
£17.99
£14.99
|
Hot Product
i-tec Advance USB-C Slim Passive HUB 4...
£16.87
£14.06
|
Bestseller
i-tec Advance USB 3.0 Slim Passive HUB...
£15.48
£12.90
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
25-0058
|
ST4300USB3GB
|
F4U021BT
|
3DX-700051
|
C31HUB404
|
U3HUB404
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
Belkin
|
3Dconnexion
|
i-tec
|
i-tec
|
| Ports quantity |
4
|
4
|
4
|
2
|
4
|
4
|





