We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear 5m USB 2 Active Extension Cable Type A Male to Type A Female
SKU
26-2906
£14.39
£11.99
In stock
Approx. 11 available.
5m USB 2 Active Extension Cable Type A Male to Type A Female
- Connector 1: Type A Male
- Connector 2: Type A Female
- Gold plated contacts
- Nickel connectors
- Cable length: 5m
- Colour: Black
| SKU | 26-2906 |
|---|---|
| EAN | 5035624020429 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
Our USB 2 Type A male to Type A female extension cable provides a convenient way to extend the reach of your existing USB devices. Designed for reliability, it features a durable outer jacket and secure moulded connectors to ensure stable data transfer and dependable performance. It is also active meaning it has a built-in chip that stops the fading signal and boosts it. Supporting speeds up to 480Mbps, it’s ideal for extending connections to keyboards, mice, flash drives, printers, AV installs and other USB devices. Perfect for home or office setups where extra cable length is needed for easier access and flexible positioning.
| Features | |
|---|---|
| Connector gender | Male/Female |
| Country of origin | China |
| Connector 1 form factor | Straight |
| Connector 2 form factor | Straight |
| Plug and Play | Yes |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Cable length | 5 m |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Product colour | Black |
| Certification | REACH |
| Connector 1 gender | Male |
| Connector 2 gender | Female |
| Cable jacket material | Polyvinyl chloride (PVC) |
| Maximum data transfer rate | 0.48 Gbit/s |
| Weight | 290 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 5 m |
| Weight | 290 g |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Packaging data | |
| Package width | 140 mm |
| Package depth | 50 mm |
| Package height | 140 mm |
| Package weight | 3.5 g |
| Package type | Bag |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Packaging content | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Ports & interfaces | |
| USB version | USB 2.0 |
| Connector 1 | USB A |
| Connector 2 | USB A |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Data transmission | |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 480 Mbit/s |
| Technical details | |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Compliance certificates | RoHS |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Other features | |
| Package type | Bag |
| Product colour | Black |
| Compliance certificates | RoHS |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
connektgear 5m USB 2 Active Extension...
£14.39
£11.99
|
Bestseller
StarTech.com 6in USB 2.0 Cable - USB A...
£11.60
£9.67
|
StarTech.com 0.5m (1.5ft) Black SuperS...
£14.96
£12.47
|
Recommended
StarTech.com 3m USB 2.0 A to Right Ang...
£12.47
£10.39
|
Hot Product
Manhattan USB-A to USB-A Extension Cab...
£19.34
£16.12
|
Popular
StarTech.com 5 ft Desktop SuperSpeed U...
£19.22
£16.02
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2906
|
USBMBADAPT
|
USB3AUB50CMB
|
USBAB3MR
|
519779
|
USB3SEXT5DSK
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
USB A
|
N/A
|
Micro-USB B
|
USB B
|
USB A
|
USB A
|
| Connector 1 |
USB A
|
N/A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
USB A
|
| USB version |
USB 2.0
|
N/A
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
USB 2.0
|
USB 2.0
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|





