We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
connektgear USB 3 to RJ45 Cat 6 Gigabit Ethernet Adapter - Male to Female
SKU
26-2970
£20.81
£17.34
In stock
Approx. 190 available.
USB 3 to RJ45 Cat 6 Gigabit Ethernet Adapter - Male to Female
- Connector 1: Type A Male_x000D_
- Connector 2: RJ45 Female_x000D_
- Housing: Aluminium_x000D_
- Gold plated connectors_x000D_
- Cable length: 120mm_x000D_
- Dimensions: 64 x 23.4 x 16.4mm (L x W x D)_x000D_
- Colour: White/aluminum silver
| Host interface | USB Type-A |
|---|---|
| Output interface | RJ-45 |
| SKU | 26-2970 |
| EAN | 5035624026230 |
| Manufacturer | connektgear |
| Availability | Y |
-
| Technical details | |
|---|---|
| Plug and Play | Yes |
| Cable length | 0.12 m |
| Biodegradable package | Yes |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Performance | |
| Plug and Play | Yes |
| Product colour | White, Aluminium, Silver |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Colour | |
| Product colour | White, Aluminium, Silver |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| Output interface | RJ-45 |
| Host interface | USB Type-A |
| Host interface gender | Male |
| Design | |
| Country of origin | China |
| Product colour | White, Aluminium, Silver |
| Certification | REACH |
| LED indicators | Yes |
| Features | |
| Plug and Play | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 23.4 mm |
| Depth | 16.4 mm |
| Height | 64 mm |
| Weight | 50 g |
| Other features | |
| Data transfer rate | 5 Gbit/s |
| Cable length | 0.12 m |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
connektgear USB 3 to RJ45 Cat 6 Gigabi...
£20.81
£17.34
|
StarTech.com 2 Port USB 3.0 A Female S...
£19.26
£16.05
|
Hot Product
StarTech.com 2 Port PCI Express (PCIe)...
£28.81
£24.01
|
Manhattan USB-A to SATA 2.5" Adap...
£19.98
£16.65
|
Popular
StarTech.com x4 PCI Express 3.0 to M.2...
£26.82
£22.35
|
Recommended
DICOTA D32048 interface cards/adapter...
£21.61
£18.01
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
26-2970
|
USB3SPLATE
|
PEXUSB3S24
|
130424
|
PEX4M2E1
|
D32048
|
| Manufacturer |
connektgear
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
Dicota
|
| Host interface |
USB Type-A
|
IDC
|
N/A
|
USB Type-A
|
PCIe
|
USB Type-C
|
| Internal |
N/A
|
Y
|
N/A
|
N
|
Y
|
N
|
| Output interface |
RJ-45
|
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1)
|
N/A
|
SATA
|
M.2
|
RJ-45
|





