We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Cooler Master MasterFan MF120 Lite ARGB Computer case Fan 12 cm Black 3 pc(s)
SKU
MFW-B2DN-173PA-R1
£29.39
£24.49
In stock
Approx. 70 available.
3 x 120mm, 650-1750 RPM, 120 m³/h, 70.5 cfm, 30 dBA, 2 mmH₂O, 4-Pin (PWM), 12 VDC, ARGB
- High Cost-Performance – Affordable and ideal for minimalist PC builders.
- Reinforced PBT Frame – Enhances stability, improving airflow and cooling efficiency.
- Anti-Resonance Mounting System – Reduces noise for a quieter operation.
- Vibrant ARGB Lighting – Customizable lighting effects add a stylish touch to your build.
- High Cooling Performance – Delivers superior cooling efficiency.
| SKU | MFW-B2DN-173PA-R1 |
|---|---|
| EAN | 4719512154915 |
| Manufacturer | Cooler Master |
| Availability | Y |
| Product Family | MasterFan |
MasterFan MF120 Lite Series
High-Efficiency Cooling
Enhanced PBT frame ensures stability, increases airflow, and optimizes cooling performance.
Silent Operation
Equipped with a flexible anti-resonance mounting system to effectively reduce noise.
ARGB Lighting
Vibrant ARGB illumination enhances the aesthetics of your PC build.
High-Efficiency Cooling
Enhanced PBT frame ensures stability, increases airflow, and optimizes cooling performance.
Silent Operation
Equipped with a flexible anti-resonance mounting system to effectively reduce noise.
ARGB Lighting
Vibrant ARGB illumination enhances the aesthetics of your PC build.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Fan connector | 4-pin |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 650 RPM |
| Rotational speed (max) | 1750 RPM |
| Bearing type | Sleeve bearing |
| Noise level (high speed) | 30 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 70.5 cfm |
| Maximum air pressure | 2 mmH2O |
| Airflow | 120 m³/h |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Fan's mean time to failure (MTTF) | 160000 h |
| Design | |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination colour | Red, Green, Blue |
| Product colour | Black |
| Illumination LED | Yes |
| Technical details | |
| Noise level (high speed) | 30 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 70.5 cfm |
| Maximum air pressure | 2 mmH2O |
| Airflow | 120 m³/h |
| Fan connector | 4-pin |
| Illumination LED | Yes |
| Ports & interfaces | |
| Fan connector | 4-pin |
| Power | |
|---|---|
| Safety current | 0.23 Ah |
| Rated voltage | 12 V |
| Rated current | 0.45 A |
| Fan power consumption | 2.76 W |
| Colour | |
| Product colour | Black |
| Indication | |
| Illumination colour | Red, Green, Blue |
| Other features | |
| Safety current | 0.23 Ah |
You may also be interested in
| Product |
Cooler Master MasterFan MF120 Lite ARG...
£29.39
£24.49
|
HPE 872453-001 Processor Heatsink/Radi...
£33.83
£28.19
|
Popular
Intel K69237-001 computer cooling syst...
£40.13
£33.44
|
Recommended
HPE P37861-B21B computer cooling syste...
£32.45
£27.04
|
Bestseller
HPE P49145-B21 Processor Heatsink/Radi...
£40.69
£33.91
|
HPE 878536-001 Processor Heatsink/Radi...
£26.95
£22.46
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
MFW-B2DN-173PA-R1
|
872453-001B
|
K69237-001
|
P37861-B21B
|
P49145-B21B
|
878536-001B
|
| Manufacturer |
Cooler Master
|
HPE
|
Intel
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Type |
fan
|
Heatsink/Radiator
|
Air cooler
|
fan
|
Heatsink/Radiator
|
Heatsink/Radiator
|
| Suitable location |
Computer case
|
Processor
|
Processor
|
Computer case
|
Processor
|
Processor
|





