We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Corsair iCUE LINK LX120 RGB Computer case Fan 12 cm White 3 pc(s)
SKU
CO-9051030-WW
£103.52
£86.27
In stock
Approx. 27 available.
iCUE LINK LX120 RGB 120mm PWM Fans Starter Kit - White
- 18 RGB LEDs per fan spread across dual light loops
- iCUE LINK System Hub included
- AirGuide technology for concentrated cooling
- Magnetic Dome bearing for minimal noise
| Type | Fan |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| SKU | CO-9051030-WW |
| EAN | 0840006682936 |
| Manufacturer | Corsair |
| Availability | Y |
Bring amazing airflow and lighting to your PC with CORSAIR iCUE LINK LX120 RGB Fans, featuring dual light loops and simplified iCUE LINK connectivity.
| Performance | |
|---|---|
| Suitable location | Computer case |
| Pulse-width modulation (PWM) support | Yes |
| Rotational speed (min) | 400 RPM |
| Rotational speed (max) | 2400 RPM |
| Bearing type | Magnetic levitation bearing |
| Noise level (low speed) | 10 dB |
| Noise level (high speed) | 36 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 69.9 cfm |
| Minimum air pressure | 0.13 mmH2O |
| Maximum air pressure | 5.22 mmH2O |
| Quantity per pack | 3 pc(s) |
| Design | |
| Illumination colour | Multi |
| Product colour | White |
| Illumination LED | Yes |
| Number of LEDs | 12 |
| Technical details | |
| Noise level (low speed) | 10 dB |
| Noise level (high speed) | 36 dB |
| Type | Fan |
| Fan diameter | 12 cm |
| Maximum airflow | 69.9 cfm |
| Minimum air pressure | 0.13 mmH2O |
| Maximum air pressure | 5.22 mmH2O |
| Illumination LED | Yes |
| Colour | |
|---|---|
| Product colour | White |
| Weight & dimensions | |
| Width | 120 mm |
| Depth | 25 mm |
| Height | 120 mm |
| Weight | 255 g |
| Indication | |
| Illumination colour | Multi |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
Corsair iCUE LINK LX120 RGB Computer c...
£103.52
£86.27
|
Recommended
Intel 1U Heat-Sink CYP1UHSSTD Processo...
£99.70
£83.08
|
Intel CYP2UHSSTD computer cooling syst...
£116.87
£97.39
|
HPE 867810-B21 (x6) Computer case Fan
£123.19
£102.66
|
Popular
Noctua NH-D15S computer cooling system...
£123.76
£103.13
|
New
Noctua NH-D9 TR5-SP6 4U computer cooli...
£143.22
£119.35
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
CO-9051030-WW
|
CYP1UHSSTD
|
CYP2UHSSTD
|
867810-B21B
|
NH-D15S
|
NH-D9 TR5-SP6 4U
|
| Manufacturer |
Corsair
|
Intel
|
Intel
|
HPE
|
Noctua
|
Noctua
|
| Type |
fan
|
Heatsink/Radiator
|
Heatsink/Radiator
|
fan
|
cooler
|
Air cooler
|
| Suitable location |
Computer case
|
Processor
|
Processor
|
Computer case
|
N/A
|
Processor
|





