We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
D-Link 240W Universal AC input / Full range DIN Power Supply
SKU
DIS-N240-48
£115.46
£96.22
In stock
Low stock — limited availability.
240W, 48VDC, DIN Rail PSU
| Total power | 240 W |
|---|---|
| SKU | DIS-N240-48 |
| EAN | 0790069437854 |
| Manufacturer | D-Link |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Total power | 240 W |
| AC input voltage | 90 - 264 V |
| AC input frequency | 47 - 63 Hz |
| Input current | 2.5/115VC, 1.3/230VC |
| Power factor | 0.98 |
| Power protection features | Over voltage, Overheating, Overload |
| Hold time | 28 ms |
| Efficiency | 88.5% |
| Performance | |
| Rise time | 100 ms |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Design | |
| Product colour | Stainless steel |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -20 - 70 °C |
| Storage temperature (T-T) | -40 - 85 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 20 - 95% |
| Storage relative humidity (H-H) | 10 - 95% |
| Weight & dimensions | |
| Width | 63 mm |
| Depth | 113.5 mm |
| Height | 125.2 mm |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
| Other features | |
| Rise time | 100 ms |
| Harmonized System (HS) code | 84733020 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
D-Link 240W Universal AC input / Full...
£115.46
£96.22
|
Bestseller
HPE 800W Flex Slot Platinum Hot Plug L...
£108.08
£90.07
|
New
Lenovo 7N67A00883 power supply unit 75...
£164.99
£137.49
|
Hot Product
HPE 865438-B21 power supply unit 800 W...
£116.33
£96.94
|
Recommended
HPE P03178-B21 power supply unit 1000 W
£119.08
£99.23
|
HPE P03178-B21 power supply unit 1000 W
£158.40
£132.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DIS-N240-48
|
865414-B21
|
7N67A00883
|
865438-B21B
|
P03178-B21B
|
P03178-B21/NP
|
| Manufacturer |
D-Link
|
HPE
|
Lenovo
|
HPE
|
HPE
|
HPE
|
| Purpose |
N/A
|
server
|
server
|
server
|
server
|
server
|
| Power supply unit (PSU) form factor |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1U
|
N/A
|
N/A
|




