We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL 6K35KB internal solid state drive 1.92 TB 2.5" SAS
SKU
6K35KB
£1,319.45
£1,099.54
In stock
Low stock — limited availability.
1.92 TB, SAS, 2.5", Refurbished
| SKU | 6K35KB |
|---|---|
| Manufacturer | DELL |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Features | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| SSD form factor | 2.5" |
| Target workload | Read Intensive (RI) |
| Refurbished | Yes |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Data transfer rate | 12 Gbit/s |
| Design | |
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| SSD form factor | 2.5" |
You may also be interested in
| Product |
DELL 6K35KB internal solid state drive...
£1,319.45
£1,099.54
|
Synology Enterprise Series 1.92 TB 2.5...
£1,876.69
£1,563.91
|
Bestseller
Western Digital WDS400T2X0E internal s...
£1,076.58
£897.15
|
Recommended
Western Digital WDS400T1R0C internal s...
£1,242.07
£1,035.06
|
Hot Product
Western Digital WDS800T2X0E internal s...
£1,958.99
£1,632.49
|
Western Digital Black WDS400T2XHE inte...
£1,081.73
£901.44
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
6K35KB
|
SAT5221-1920G
|
WDS400T2X0E
|
WDS400T1R0C
|
WDS800T2X0E
|
WDS400T2XHE
|
| Manufacturer |
DELL
|
Synology
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Western Digital
|
Western Digital
|
| Component for |
Server/workstation
|
NAS
|
N/A
|
NAS
|
N/A
|
PC
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|
| Interface |
SAS
|
Serial ATA III
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
N/A
|
N/A
|
3D TLC NAND
|
N/A
|
3D TLC NAND
|
N/A
|




