We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DELL MDS26 68.6 cm (27") Desk Black, Silver

Set up your workspace in minutes
The stand features a 19% lighter detachable cross-bar for effortless handling, tool-free installation on Dell Pro Plus and UltraSharp monitors with Dell's quick release mechanism and universal compatibility with a VESA adapter plate for Dell Pro and non-Dell monitors.

Create your ideal workspace
Save up to 10% desk space with a smaller footprint, creating a cleaner and more productive workspace. Integrated cable clips along the crossbar keep wires neatly hidden, ensuring a tidy and organised setup.

Adjust to your comfort
Enjoy a wider viewing distance for added workspace and comfort, extended height adjustability up to 150mm for ideal ergonomics, and flexible 90° monitor pivoting for seamless transitions between portrait and landscape viewing.

Sustainability, elevated
This stand is crafted with 51% recycled content including post-consumer recycled steel, aluminum and plastic. It also ships in packaging made with 100% recycled or renewable materials. With every stand we build, it takes us one step closer to a more sustainable future.
| Mounting | |
|---|---|
| Maximum weight capacity (per display) | 2.18 kg |
| Minimum screen size | 48.3 cm (19") |
| Number of displays supported | 2 |
| Mounting type | Desk |
| Minimum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Maximum VESA mount | 100 x 100 mm |
| Mounting | Freestanding |
| Maximum weight capacity | 11.97 kg |
| Maximum screen size | 68.6 cm (27") |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Height adjustment | Yes |
| Pivot angle | -90 - 90° |
| Swivel angle range | -15 - 15° |
| Tilt angle range | -5 - 21° |
| Height adjustment type | Manual |
| Tilt adjustment | Yes |
| Swivelling | Yes |
| Design | |
| Product colour | Black, Silver |
| Technical details | |
|---|---|
| Mounting type | Desk |
| Product colour | Black, Silver |
| Cable management | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 775 mm |
| Depth | 237 mm |
| Height | 428 mm |
| Weight | 6.5 kg |
| Packaging data | |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| Compatibility | UltraSharp P-series E-series |
| Mounting type | Desk |
| Mounting | Freestanding |
You may also be interested in
| Product |
DELL MDS26 68.6 cm (27") Desk Bla...
£165.00
£137.50
|
Bestseller
StarTech.com Desk-Mount Dual Monitor A...
£164.38
£136.98
|
Popular
StarTech.com Desk-Mount Dual Monitor A...
£192.77
£160.64
|
Hot Product
StarTech.com Desk-Mount Monitor Arm wi...
£135.31
£112.76
|
Recommended
Manhattan Trolley Mount Stand for TV &...
£218.40
£182.00
|
StarTech.com Quad-Monitor Desktop Stan...
£229.03
£190.86
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DELL-MDS26
|
ARMDUAL
|
ARMSLIMDUO
|
ARMUNONB
|
461245
|
ARMBARQUAD
|
| Manufacturer |
DELL
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
| Product colour |
N/A
|
N/A
|
Black
|
N/A
|
N/A
|
Black
|
| Mounting type |
Desk
|
N/A
|
Desk
|
Desk
|
Floor
|
Desk
|
| Number of displays supported |
2 to 3
|
N/A
|
2
|
1
|
1 to 2
|
4 to 5
|





