We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
DeLOCK Optical Fiber Cable LC Duplex to LC Duplex Multi-mode OM4 angled 2 m
SKU
88088
£51.90
£43.25
In stock
Low stock — limited availability.
Optical Fiber Cable LC Duplex to LC Duplex Multi-mode OM4 angled 2 m
| Cable length | 2 m |
|---|---|
| SKU | 88088 |
| EAN | 4043619880881 |
| Manufacturer | DeLOCK |
| Availability | Y |
This fiber optical cable by Delock can be used to connect different networking devices, e.g. a switch to a media converter.
With angled connectors
The connectors can be angled in any direction, e.g. to the right, left, up or down. They also allow space-saving installation in narrow places.
With angled connectors
The connectors can be angled in any direction, e.g. to the right, left, up or down. They also allow space-saving installation in narrow places.
| Features | |
|---|---|
| Connector material | Ceramic |
| Fibre optic type | OM4 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.1 dB |
| Product colour | Violet |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Package type | Polybag |
| Packaging data | |
| Package type | Polybag |
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | LC |
| Connector 2 | LC |
| Cable length | 2 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 50 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Insertion loss | 0.1 dB |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 2 m |
You may also be interested in
| Product |
DeLOCK Optical Fiber Cable LC Duplex t...
£51.90
£43.25
|
Bestseller
StarTech.com Cisco SFP-H10GB-CU3M Comp...
£44.59
£37.16
|
HPE 0.5m IB EDR QSFP Copper cable Infi...
£74.40
£62.00
|
Hot Product
StarTech.com MSA Uncoded Compatible 3m...
£47.04
£39.20
|
Recommended
StarTech.com Cisco SFP-H10GB-CU1-5M Co...
£46.42
£38.68
|
Popular
Mikrotik S+AO0005 InfiniBand/fibre opt...
£55.02
£45.85
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
88088
|
SFPCMM3M
|
834973-B21
|
SFP10GPC3M
|
SFPH10GBCU15
|
S+AO0005
|
| Manufacturer |
DeLOCK
|
StarTech.com
|
HPE
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Mikrotik
|





