We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Digitus DisplayPort Adapter / Converter
SKU
AK-340403-001-S
£12.90
£10.75
In stock
Approx. 200 available.
DisplayPort Adapter Cable, Type DP - HD15 M/F, 0.15m,w/interlock, DP 1.2, bl
- Supports up to 1080p with 60Hz
- Supports monitor resolutions of up to 1920 x 1200p
- Supported transmission modes: RBR, HBR, HBR2
- Maximal bandwidth: 21,6 Gbps
- HBR-Version/transfer mode: HBR2 (5,40 Gbit/s per lane)
- HDCP-Version: HDCP 1.3
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
|---|---|
| Connector 1 | DisplayPort |
| Cable length | 0.15 m |
| SKU | AK-340403-001-S |
| EAN | 4016032289289 |
| Manufacturer | Digitus |
| Availability | Y |
Use your existing VGA monitor with a DisplayPort device without loss of quality
- Ideal for the connection of PCs or notebooks with a VGA monitor or projector
- Cost savings for upgrading to a DP display
- Supports monitor resolutions of up to 1920 x 1200p
- Supports HDTV resolutions of up to 1080p / 60 Hz
- Plug and Play, no additional driver and no power adapter necessary
- Robust cable with strands made of copper, with foil and mesh shielding for a dependable connection
- Double shielding for optimal image quality
- Snap-on mounting for secure positioning of plug
This adapter / converter suits for example ideal to connect a notebook or computer with DP interface to a VGA monitor, beamer, LCD/TFT monitor with a VGA monitor cable.
- Ideal for the connection of PCs or notebooks with a VGA monitor or projector
- Cost savings for upgrading to a DP display
- Supports monitor resolutions of up to 1920 x 1200p
- Supports HDTV resolutions of up to 1080p / 60 Hz
- Plug and Play, no additional driver and no power adapter necessary
- Robust cable with strands made of copper, with foil and mesh shielding for a dependable connection
- Double shielding for optimal image quality
- Snap-on mounting for secure positioning of plug
This adapter / converter suits for example ideal to connect a notebook or computer with DP interface to a VGA monitor, beamer, LCD/TFT monitor with a VGA monitor cable.
| Features | |
|---|---|
| Country of origin | China |
| DisplayPort version | 1.2 |
| Product colour | Black |
| Cable length | 0.15 m |
| Connector 1 | DisplayPort |
| Connector 2 | VGA (D-Sub) |
| Connector contacts plating | Nickel |
| Cable material | Copper |
| Magnetically shielded | Yes |
| AWG wire size | 28 |
| Certification | UL, CE |
| Ferrite bead | No |
| Connector gender | Male/Female |
| Certificates | |
| Certification | UL, CE |
| Technical details | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package weight | 40 g |
| Package volume | 486 cm³ |
| Packaging data | |
| Package width | 150 mm |
| Package depth | 200 mm |
| Package type | Polybag |
| Package weight | 40 g |
| Package volume | 486 cm³ |
| Packaging content | |
| Package type | Polybag |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| UK Trade Tariff code | 85444290 |
You may also be interested in
| Product |
Digitus DisplayPort Adapter / Converter
£12.90
£10.75
|
Hot Product
StarTech.com 6 ft HDMI to DVI-D Cable...
£14.59
£12.16
|
Recommended
Manhattan HDMI to DVI-D 24+1 Cable, 1....
£12.65
£10.54
|
Popular
StarTech.com 8in DVI to VGA Cable Adap...
£13.94
£11.62
|
Bestseller
StarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video C...
£16.33
£13.61
|
StarTech.com 8in HDMI to DVI-D Video C...
£15.98
£13.32
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
AK-340403-001-S
|
HDMIDVIMM6
|
372503
|
DVIVGAMF8IN
|
HDDVIMF8IN
|
HDDVIFM8IN
|
| Manufacturer |
Digitus
|
StarTech.com
|
Manhattan
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Connector 2 |
VGA (D-Sub)
|
DVI-D
|
DVI-D
|
N/A
|
DVI-D
|
DVI-D
|
| Connector 1 |
DisplayPort
|
HDMI
|
HDMI Type A (Standard)
|
DVI-I
|
HDMI
|
HDMI Type A (Standard)
|
| Connector 1 gender |
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
| Connector 2 gender |
N/A
|
Male connector
|
Male connector
|
Female connector
|
Male connector
|
Male connector
|





