We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton 5P1150IG2BS uninterruptible power supply (UPS) Line-Interactive 920 W 8 AC outlet(s)
SKU
5P1150IG2BS
£585.34
£487.78
In stock
Low stock — limited availability.
5P Gen2 UPS, 1150 VA, 920 W, Input: C14, Outputs: (8) C13, Tower, BS Input cord
| Product colour | Black,Silver |
|---|---|
| Output power | 920 W |
| Form factor | Tower |
| UPS topology | Line-Interactive |
| SKU | 5P1150IG2BS |
| EAN | 3553340710445 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Y |
| Power | |
|---|---|
| Output power | 920 W |
| Input operation voltage (min) | 160 V |
| Input operation voltage (max) | 294 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Efficiency | 98.2% |
| Performance | |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of output phases | 1 |
| Number of input phases | 1 |
| Noise level | 35 dB |
| Features | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| UPS topology | Line-Interactive |
| Waveform | Sine |
| Automatic Voltage Regulation (AVR) | Yes |
| Number of output phases | 1 |
| Number of input phases | 1 |
| Output power | 920 W |
| Input operation voltage (min) | 160 V |
| Input operation voltage (max) | 294 V |
| Output operation voltage (max) | 240 V |
| Efficiency | 98.2% |
| Noise level | 35 dB |
| Input frequency | 47/70 Hz |
| Heat dissipation | 465 BTU/h |
| Ports & interfaces | |
| USB port | Yes |
| Serial interface | Yes |
| Serial interface type | RS-232 |
| AC outlets quantity | 8 AC outlet(s) |
| AC outlet types | C13 coupler |
| Power plug | C14 coupler |
| Serial ports quantity | 1 |
| USB port type | USB Type-B |
| Battery | |
| Number of batteries supported | 2 |
| Battery voltage | 12 V |
| Battery capacity | 9 Ah |
| Battery technology | Sealed Lead Acid (VRLA) |
| Design | |
|---|---|
| Form factor | Tower |
| Product colour | Black, Silver |
| Certification | IEC/EN 62040-1 IEC/EN 62040-2 IEC/EN 62040-3 UL 1778 CSA-C22.2 CE UKCA Cm Ukr KCC cTUVus BIS |
| Display type | LCD |
| Operational conditions | |
| Operating temperature (T-T) | 0 - 40 °C |
| Operating relative humidity (H-H) | 0 - 90% |
| Operating altitude | 0 - 3000 m |
| Technical details | |
| Output frequency | 50/60 Hz |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 11.3 kg |
| Width | 150 mm |
| Height | 233 mm |
| Depth | 345 mm |
| Certificates | |
| Certification | IEC/EN 62040-1 IEC/EN 62040-2 IEC/EN 62040-3 UL 1778 CSA-C22.2 CE UKCA Cm Ukr KCC cTUVus BIS |
You may also be interested in
| Product |
Recommended
Eaton 5P1150IG2BS uninterruptible powe...
£585.34
£487.78
|
CyberPower PR1500ELCD uninterruptible...
£622.24
£518.53
|
Hot Product
Riello Sentinel Rack 1500 uninterrupti...
£845.23
£704.36
|
New
HPE Single Phase 1Gb UPS Network Manag...
£502.14
£418.45
|
Popular
ONLINE USV-Systeme XANTO 1500 uninterr...
£860.60
£717.17
|
Bestseller
Riello Vision Dual 2200 uninterruptibl...
£627.60
£523.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
5P1150IG2BS
|
PR1500ELCD
|
SER 1500
|
Q1C17A
|
X1500
|
VSD 2200
|
| Manufacturer |
Eaton
|
CyberPower
|
Riello
|
HPE
|
ONLINE USV-Systeme
|
Riello
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Black
|
N/A
|
Black
|
Black
|
| Output power |
500W to 1000W
|
1000W to 1500W
|
1000W to 1500W
|
N/A
|
1000W to 1500W
|
1500W to 2000W
|
| Form factor |
Tower
|
Tower
|
Rackmount
|
N/A
|
Tower
|
Rackmount/Tower
|
| Output power capacity |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
1200VA to 4000VA
|
1200VA to 4000VA
|
| UPS topology |
Line-interactive
|
Line-interactive
|
Double-conversion (Online)
|
N/A
|
Double-conversion (Online)
|
N/A
|





