We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Eaton N370-20M InfiniBand/fibre optic cable 2x LC OFNR Blue, White, Yellow
SKU
N370-20M
£21.88
£18.23
In stock
Approx. 9 available.
Tripp Lite series Duplex Singlemode 9/125 Fiber Patch Cable (LC/LC), 20 m (65 ft.)
- Attenuation loss meets or exceeds latest industry standards
- 9/125 duplex (zipcord) fiber made from glass
- LC male connectors meet insertion loss standards
- FDDI- and OFNR-rated
- Beveled edge on glass ends for easy plug insertion
| Cable length | 20 m |
|---|---|
| Cable type | OFNR |
| SKU | N370-20M |
| EAN | 0037332134240 |
| Manufacturer | Eaton |
| Availability | Y |
Premium singlemode fiber optic cabling transmits fast, clear data signals through your LAN with data transfer speeds up to 10 Gbps.
| Technical details | |
|---|---|
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable type | OFNR |
| Cable length | 20 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Compliance certificates | REACH, RoHS |
| Features | |
| Fibre optic type | OS2 |
| Jacket material | Low smoke zero halogen (LSZH) |
| Fiber mode structure | Multi-mode |
| Connector 1 | 2x LC |
| Connector 2 | 2x LC |
| Cable type | OFNR |
| Cable length | 20 m |
| Full duplex | Yes |
| Core diameter | 9 µm |
| Cladding diameter | 125 µm |
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Data transfer rate | 10000 Gbit/s |
| Country of origin | China |
| Ethernet interface type | 10 Gigabit Ethernet, 25 Gigabit Ethernet, 40 Gigabit Ethernet, 100 Gigabit Ethernet, 400 Gigabit Ethernet, Gigabit Ethernet |
| Wavelengths supported | 850,1300 nm |
| Product colour | Blue, White, Yellow |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Cable shape | Round |
| Data transmission | |
| Data transfer rate | 10000 Gbit/s |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Storage temperature (T-T) | -20 - 60 °C |
| Weight & dimensions | |
| Cable length | 20 m |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 160 g |
| Packaging data | |
| Package width | 177.8 mm |
| Package depth | 12.7 mm |
| Package height | 228.6 mm |
| Package weight | 160 g |
You may also be interested in
| Product |
Eaton N370-20M InfiniBand/fibre optic...
£21.88
£18.23
|
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable - Mu...
£19.07
£15.89
|
Popular
StarTech.com 2m Fiber Optic Cable - Mu...
£18.66
£15.55
|
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable - Mu...
£18.55
£15.46
|
Recommended
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable - Mu...
£18.35
£15.29
|
Bestseller
StarTech.com 1m Fiber Optic Cable - Si...
£21.05
£17.54
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
N370-20M
|
FIBLCST1
|
50FIBLCSC2
|
FIBLCSC1
|
50FIBLCST1
|
SMFIBLCLC1
|
| Manufacturer |
Eaton
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| Cable type |
OFNR
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





