We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Fractal Design North Momentum Edition Midi Tower Black
SKU
FD-C-NOR1C-05
£159.65
£133.04
In stock
Approx. 73 available.
2.5"/3.5", 2 x USB Type-A 5 Gbps, 1x USB Type-C 20 Gbps, 1 x Audio Jack, 1 x Microphone Jack, 3 x 120mm, 7.9 kg
| SKU | FD-C-NOR1C-05 |
|---|---|
| EAN | 7340172711179 |
| Manufacturer | Fractal Design |
| Availability | Y |
| Product Family | North |
North Momentum Edition is a performance-focused expression of a modern design icon, crafted to integrate seamlessly into the gaming station. Featuring a blackened oak front, dark alloy accents, and three powerful Momentum 12 fans, it delivers a cohesive aesthetic and enhanced airflow out of the box.
Powerful design
Momentum fans included
Experience enhanced cooling out of the box with three high-performance Momentum 12 fans featuring LCP blades and FDB bearings.
Sleek design expression
Experience a fully black expression of North’s iconic design, featuring a blackened oak front and dark alloy details.
Open front airflow
Enjoy strong, unobstructed airflow through an open front design, combined with a stylishly integrated mesh top.
Easily accessible
Enjoy a smooth build experience with tool-less access to the interior, including a slide-to-remove top panel with an integrated tab.
Designed for gaming
Create a powerful gaming system with support for graphics cards up to 355 mm in length, or up to 300 mm with a front radiator.
Flexible cooling options
Configure your cooling with support for up to 360 mm front radiators, 240 mm top radiators, and CPU air coolers up to 170 mm in height.
Accessible I/O
Connect your devices easily with a front I/O featuring USB Type-C and USB Type-A ports, and separate audio and microphone jacks.
Powerful design
Momentum fans included
Experience enhanced cooling out of the box with three high-performance Momentum 12 fans featuring LCP blades and FDB bearings.
Sleek design expression
Experience a fully black expression of North’s iconic design, featuring a blackened oak front and dark alloy details.
Open front airflow
Enjoy strong, unobstructed airflow through an open front design, combined with a stylishly integrated mesh top.
Easily accessible
Enjoy a smooth build experience with tool-less access to the interior, including a slide-to-remove top panel with an integrated tab.
Designed for gaming
Create a powerful gaming system with support for graphics cards up to 355 mm in length, or up to 300 mm with a front radiator.
Flexible cooling options
Configure your cooling with support for up to 360 mm front radiators, 240 mm top radiators, and CPU air coolers up to 170 mm in height.
Accessible I/O
Connect your devices easily with a front I/O featuring USB Type-C and USB Type-A ports, and separate audio and microphone jacks.
| Technical details | |
|---|---|
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of internal 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Supported HDD sizes | 3.5,2.5" |
| Side window | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 17 cm |
| Maximum graphics card length | 35.5 cm |
| Maximum PSU length | 25.5 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Material | |
| Material | Tempered glass, Steel |
| Indication | |
| Illumination | No |
| Ergonomics | |
| Cable management | Yes |
| Design | |
| Anti-dust filter | Yes |
| Number of external 5.25" bays | 0 |
| Material | Tempered glass, Steel |
| Number of 5.25" bays | 0 |
| Number of 3.5" bays | 2 |
| Number of 2.5" bays | 2 |
| Number of internal 3.5" bays | 2 |
| Supported motherboard form factors | ATX, micro ATX, Mini-ITX |
| Side window | Yes |
| Illumination | No |
| Cable management | Yes |
| Product colour | Black |
| Number of expansion slots | 7 |
| Maximum CPU cooler height | 17 cm |
| Maximum graphics card length | 35.5 cm |
| Maximum PSU length | 25.5 cm |
| Type | PC |
| Form factor | Midi Tower |
| Power supply | |
| Supported power supply form factors | ATX |
| Power supply included | No |
| Power supply location | Bottom |
| Ports & interfaces | |
|---|---|
| USB 3.2 Gen 2x2 Type-C ports quantity | 1 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity | 0 |
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity | 2 |
| Audio input | Yes |
| Audio output | Yes |
| USB 2.0 ports quantity | 0 |
| Cooling | |
| Front radiator installed | No |
| Front radiator sizes supported | 360 mm |
| Rear radiator installed | No |
| Rear radiator sizes supported | 120 mm |
| Top radiator installed | No |
| Top radiator sizes supported | 240 mm |
| Front fans installed | 3x 120 mm |
| Number of front fans supported (max) | 3 |
| Front fans diameters supported | 120,140 mm |
| Number of rear fans supported (max) | 1 |
| Rear fans diameters supported | 120 mm |
| Number of top fans supported (max) | 2 |
| Top fans diameters supported | 120,140 mm |
| Storage | |
| HDD/SSD combo cage | Yes |
| Supported HDD sizes | 3.5,2.5" |
| Packaging content | |
| Manual | Yes |
| Weight & dimensions | |
| Width | 215 mm |
| Depth | 447 mm |
| Height | 469 mm |
| Weight | 7.9 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 326 mm |
| Package height | 553 mm |
| Package depth | 565 mm |
| Package weight | 9.5 kg |
| Manual | Yes |
| Other features | |
| Manual | Yes |
You may also be interested in
| Product |
Fractal Design North Momentum Edition...
£159.65
£133.04
|
Hot Product
Fractal Design North Midi Tower White
£141.32
£117.77
|
Recommended
Fractal Design North Midi Tower White
£141.32
£117.77
|
Bestseller
be quiet! Shadow Base 800 FX Black Mid...
£203.28
£169.40
|
Popular
Fractal Design North XL Midi Tower White
£170.12
£141.77
|
Fractal Design Meshify 3 XL White RGB...
£178.91
£149.09
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
FD-C-NOR1C-05
|
FD-C-NOR1C-03
|
FD-C-NOR1C-04
|
BGW63
|
FD-C-NOR1X-03
|
FD-C-MES3X-06
|
| Manufacturer |
Fractal Design
|
Fractal Design
|
Fractal Design
|
be quiet!
|
Fractal Design
|
Fractal Design
|
| USB 2.0 ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
0
|
| Product colour |
Black
|
White
|
White
|
Black
|
White
|
White
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-C ports quantity |
0
|
0
|
0
|
1
|
1
|
0
|
| Form factor |
Midi Tower
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
Midi Tower
|
N/A
|
| USB 3.2 Gen 2 (3.1 Gen 2) Type-A ports quantity |
0
|
0
|
0
|
0
|
N/A
|
0
|
| Power supply included |
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Number of 3.5" bays |
2 to 3
|
2 to 3
|
2 to 3
|
2 to 3
|
2 to 3
|
2 to 3
|
| Type |
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
PC
|
| USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity |
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|
2
|





