We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
Hama 00124136 memory card 64 GB SDXC UHS-I Class 10
SKU
124136
£27.48
£22.90
In stock
Approx. 82 available.
SDXC 64GB Class 10 UHS-I 90MB/S
- This removable storage medium allows data to be written and erased as many times as is required
- SecureDigital Extended Capacity Card (SDXC), complies with SD 3.01 specifications
- Especially suited for real time full HD video and 3D video recording
- Mechanical write protection (against unintentional deleting)
- With a label area for short notes
| SKU | 124136 |
|---|---|
| EAN | 4047443300348 |
| Manufacturer | Hama |
| Availability | Y |
UHS-I compatible
For real-time/broadcast recording; allows fast and direct data transfer between a memory card and a UHS-I capable terminal device
For real-time/broadcast recording; allows fast and direct data transfer between a memory card and a UHS-I capable terminal device
| Memory | |
|---|---|
| Capacity | 64 GB |
| Read speed | 90 MB/s |
| Internal memory type | UHS-I |
| Flash memory class | Class 10 |
| Flash card type | SDXC |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Video Speed Class | V10 |
| Performance | |
| Write protection switch | Yes |
| Design | |
| Product colour | Blue |
| Features | |
| Product colour | Blue |
| Write protection switch | Yes |
| Security | |
|---|---|
| Write protection switch | Yes |
| Technical details | |
| Product colour | Blue |
| Internal memory type | UHS-I |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
| Capacity | 64 GB |
| Packaging data | |
| Package width | 145 mm |
| Package height | 1 mm |
| Package depth | 90 mm |
| Package weight | 13 g |
| Quantity per pack | 1 pc(s) |
| Other features | |
| UHS Speed Class | Class 1 (U1) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
Hama 00124136 memory card 64 GB SDXC U...
£27.48
£22.90
|
SanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC...
£31.24
£26.03
|
Recommended
SanDisk Ultra microSD 128 GB MicroSDXC...
£31.24
£26.03
|
Popular
SanDisk 64GB SDXC Class 4
£27.36
£22.80
|
Bestseller
SanDisk 64GB Ultra microSDXC Class 10
£24.94
£20.78
|
SanDisk Ultra 128 GB SDXC UHS-I
£38.33
£31.94
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
124136
|
SDSQUNR-128G-GN6TA
|
SDSQUNR-128G-GN3MA
|
SDSDB-064G-B35
|
SDSQUNR-064G-GN3MA
|
SDSDUNR-128G-GN3IN
|
| Manufacturer |
Hama
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
Sandisk
|
| Flash memory class |
Class 10
|
Class 10
|
Class 10
|
Class 4
|
Class 10
|
N/A
|
| Capacity |
64GB to 128GB
|
128GB to 256GB
|
128GB to 256GB
|
64GB to 128GB
|
64GB to 128GB
|
128GB to 256GB
|
| Flash card type |
SDXC
|
MicroSDXC
|
MicroSDXC
|
SDXC
|
MicroSDXC
|
SDXC
|




