We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP 4TB SATA 7200 Hard Drive
SKU
K4T76AA
£291.28
£242.73
In stock
Low stock — limited availability.
4TB SATA 7200 Hard Drive
- Get high performance and high reliability for all your storage needs with sequential performance up to 226 MB/s and an MTBF rating of 1.4 M hours.
- Receive auto-generated fault alerts if your hard drive is about to fail. Self Monitoring Analysis and Reporting Technology (SMART) hard drive technology allows the hard drive to self-monitor and raise flags if an imminent failure is predicted.
- Simply insert the drive into any available 3.5-inch internal HDD bay of your HP Z Workstation.
| SKU | K4T76AA |
|---|---|
| EAN | 0888793707869 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Keep more of your work local.
Get high performance and high reliability for all your storage needs with sequential performance up to 226 MB/s and an MTBF rating of 1.4 M hours.
A warning system is built right in.
Receive auto-generated fault alerts if your hard drive is about to fail. Self Monitoring Analysis and Reporting Technology (SMART) hard drive technology allows the hard drive to self-monitor and raise flags if an imminent failure is predicted.
Compact design and easy installation.
Simply insert the drive into any available 3.5-inch internal HDD bay of your HP Z Workstation.
| Endurance | |
|---|---|
| Mean time between failures (MTBF) | 1400000 h |
| Features | |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 1400000 h |
| HP segment | Business |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Compatible products | Compatible with the following HP Workstations: Z1 G2, Z230 SFF, Z230 Tower, Z440, Z640 and Z840 |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| Performance | |
| Interface | Serial ATA |
| Mean time between failures (MTBF) | 1400000 h |
| Compatible products | Compatible with the following HP Workstations: Z1 G2, Z230 SFF, Z230 Tower, Z440, Z640 and Z840 |
| Storage drive buffer size | 128 MB |
| Weight & dimensions | |
| Width | 25.4 mm |
| Weight | 715 g |
| Height | 101.7 mm |
| Depth | 89 mm |
| Package weight | 970 g |
| Packaging data | |
| Package weight | 970 g |
| Operational conditions | |
|---|---|
| Operating temperature (T-T) | -15 - 15.56 °C |
| Technical details | |
| Interface | Serial ATA |
| Operating temperature (T-T) | -15 - 15.56 °C |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 4 TB |
| Country of origin | China |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Box contents | HP 4TB 7200rpm SATA 3.5" Enterprise HDD, 24" SATA cable, 19.5" SATA cable, 18" SATA cable, Product Notices, Warranty Card, Install Guide |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 10 |
| Other features | |
| HDD speed | 7200 RPM |
| HDD capacity | 4 TB |
| Compatible products | Compatible with the following HP Workstations: Z1 G2, Z230 SFF, Z230 Tower, Z440, Z640 and Z840 |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| Harmonized System (HS) code | 84717050 |
| UNSPSC-code | 43201803 |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HP 4TB SATA 7200 Hard Drive
£291.28
£242.73
|
Recommended
Kingston Technology 1024G KC3000 M.2 2...
£279.32
£232.77
|
New
Kingston Technology 1T FURY RENEGADE G...
£398.98
£332.48
|
HPE 1.92TB NVMe Gen3 Mainstream Perfor...
£425.70
£354.75
|
Hot Product
Western Digital WDS100T2X0E internal s...
£300.70
£250.58
|
Bestseller
Kingston Technology 2000G NV3 M.2 2280...
£324.59
£270.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
K4T76AA
|
SKC3000S/1024G
|
SFYR2S/1T0
|
P40515-B21
|
WDS100T2X0E
|
SNV3S/2000G
|
| Manufacturer |
HP
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
HPE
|
Western Digital
|
Kingston Technology
|
| Component for |
N/A
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
Server/workstation
|
PC/Game console
|
PC/notebook
|
| SSD capacity |
N/A
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
| SSD form factor |
N/A
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|
| Interface |
Serial ATA
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
N/A
|
3D TLC
|
3D TLC
|
TLC
|
3D TLC NAND
|
3D NAND
|







