We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteBook 6 G1a 16 inch Notebook AI PC Wolf Pro Security Edition AMD Ryzen™ 7 250 Laptop 40.6 cm (16") 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro Silver
- AMD RyzenTM 7 250 (up to 5.1 GHz max boost clock, 16 MB L3 cache, 8 cores, 16 threads)
- Windows 11 Pro
- 40.6 cm (16") diagonal 2.5K display
- AMD RadeonTM 780M Graphics
- 32 GB DDR5-5600 MT/s (1 x 32 GB), 1 TB PCIe NVMeTM TLC M.2 SSD
| SKU | D74V4EA#ABU |
|---|---|
| EAN | 0821844232781 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[6]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[7]
Industry-leading security features
Advanced security features come standard. System safeguards like HP Sure Start – the industry's first self-healing BIOS – mean your device is locked down tight, so your data and identity are too.
Collaboration through the NPU
Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Framing, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[8]
Business-ready AI with real-world benefits
Charge once and unplug all day with devices that are 5X faster than 5-year-old Windows PCs. Get the best video conferencing, exclusive AI features4 and long battery life17 on this Copilot+ PC.[10]
Easy battery management
Manage and monitor your battery’s performance and condition and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.[11]
Speed up the basics of IT management
Deploy the HP Manageability Integration Kit to help speed up image creation and the management of hardware, BIOS, and security when managing devices through Microsoft Endpoint Manager.[12]
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and rewrite content, get relevant recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1,9]
Commanding AMD processor
Develop innovative ideas with the fast and efficient AMD Ryzen™ processor with an up to 16 TOPS NPU.[2,3]
Easy battery management
Manage battery performance and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.[5]
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[4]
Enhance productivity and unlock new possibilities with the HP EliteBook 6 G1a 16 inch AI PC. With up to 16 TOPS NPU performance[3], this device offers innovative AI experiences, robust security, and easy manageability, making it perfect for demanding IT environments.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Pike silver |
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| Display brightness | 400 cd/m² |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 2560 x 1600 pixels |
| Display diagonal | 40.6 cm (16") |
| RGB colour space | Adobe RGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 16 MB |
| Processor model | 250 |
| Processor boost frequency | 5.1 GHz |
| Processor cores | 8 |
| Processor threads | 16 |
| Processor manufacturer | AMD |
| Processor family | AMD Ryzen™ 7 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | AMD Ryzen AI |
| NPU performance up to | 16 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | SO-DIMM |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 1 x 32 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Storage | |
| SSD form factor | M.2 |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | AMD Radeon Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | AMD Radeon 780M |
| On-board GPU manufacturer | AMD |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Ethernet LAN | Yes |
| Ethernet LAN data rates | 10,100,1000 Mbit/s |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Cabling technology | 10/100/1000Base-T(X) |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | MediaTek |
| Performance | |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | Yes |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Software | |
|---|---|
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Product colour | Silver |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 25% post-consumer recycled plastic; 50% ocean-bound plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Compliance certificates | CECP, GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844232781 |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844232781 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | CECP, GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; 25% post-consumer recycled plastic; 50% ocean-bound plastic; 50% recycled metal; 100% of HP paper-based packaging is from recycled or certified sustainable sources; Product Carbon Footprint |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 359.4 mm |
| Depth | 251 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Weight | 1.75 kg |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | MediaTek MT7925 |
| On-board graphics card | Yes |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Memory module type | SODIMM |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
New
HP EliteBook 6 G1a 16 inch Notebook AI...
£1,820.53
£1,517.11
|
Bestseller
HP ZBook Firefly G11 Intel Core Ultra...
£1,539.88
£1,283.23
|
Hot Product
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 (Intel) Int...
£1,530.16
£1,275.13
|
Recommended
HP EliteBook Ultra G1i Next Gen AI PC...
£1,929.06
£1,607.55
|
Samsung Galaxy Book5 Pro (14", Co...
£1,614.85
£1,345.71
|
Samsung Galaxy Book5 Pro (14", Co...
£1,841.76
£1,534.80
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D74V4EA#ABU
|
A3ZD4ET#ABU
|
21G2004TUK
|
B66TDAT#ABU
|
NP944XHA-KG2UK
|
NP944XHA-KG1UK
|
| Manufacturer |
HP
|
HP
|
Lenovo
|
HP
|
Samsung
|
Samsung
|
| Weight |
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
| Display diagonal |
16" to 17"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
2560 x 1600 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
| Product colour |
Silver
|
Silver
|
Black
|
Blue
|
Grey
|
Grey
|
| Processor family |
AMD Ryzen 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
500GB to 750GB
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
N
|
Y
|
Y
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
16GB
|
16GB
|
32GB
|
16GB
|
32GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Mobile workstation
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
| Mobile network connection |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|




