We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteBook 640 14 inch G11 Notebook PC Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 7 155H Laptop 35.6 cm (14") WUXGA 32 GB DDR5-SDRAM 1 TB SSD Wi-Fi 6E (802.11ax) Windows 11 Pro AI PC
- Intel CoreTM Ultra 7 155H (up to 4.8 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 24 MB L3 cache, 16 cores, 22 threads)
- Windows 11 Pro
- 35.6 cm (14") diagonal WUXGA display
- Intel ArcTM Graphics
- 32 GB DDR5-5600 MT/s (2 x 16 GB), 1 TB PCIe Gen4 NVMeTM TLC M.2 SSD
| SKU | DD7V4EA |
|---|---|
| EAN | 0821844929162 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[1]
Powerful Intel® processor
Help speed up demanding business applications with the latest generation Intel® Core™ processor.[2]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[4]
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 6E.[5]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[8]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[9]
Industry-leading security features
Advanced security features come standard. System safeguards like HP Sure Start – the industry's first self-healing BIOS – mean your device is locked down tight, so your data and identity are too.
Protect identities with HP Multi-Factor Authenticate Gen3
Keep your network and VPN safe from unauthorized access by requiring up to three factors of authentication for log-in—including fingerprint sensor and IR camera facial recognition—with policies hardened at the silicon level.
Easy battery management
Manage and monitor your battery’s performance and condition and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.[10]
Speed up the basics of IT management
Deploy the HP Manageability Integration Kit to help speed up image creation and the management of hardware, BIOS, and security when managing devices through Microsoft Endpoint Manager.[11]
Enterprise performance improvements
Enjoy the new 14-inch 16:10 display and large keyboard and clickpad.
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[3]
Crystal-clear speakers
Enjoy the crystal-clear audio performance delivered by Dynamic Voice Leveling[6] and AI Noise Reduction.[6]
Help protect our shared future
This PC contains at least 50-percent post-consumer recycled plastic in the keycaps.[7]
The right AI-enhanced PC is essential for any workforce. The secure and easy to manage HP EliteBook 640 provides a wide range of configurable features with the latest Intel processor[2], robust memory, and rich collaboration features that allows for easy standardization within existing IT environments.
| Design | |
|---|---|
| Product type | Laptop |
| Market positioning | Premium |
| Form factor | Clamshell |
| Original brand name | HP |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 300 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| Touchscreen | No |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 35.6 cm (14") |
| NTSC coverage (typical) | 45% |
| RGB colour space | NTSC |
| Colour gamut | 45% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 24 MB |
| Processor model | 155H |
| Processor boost frequency | 4.8 GHz |
| Processor cores | 16 |
| Processor threads | 22 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Memory | |
| Internal memory | 32 GB |
| Memory layout (slots x size) | 2 x 16 GB |
| Internal memory type | DDR5-SDRAM |
| Memory clock speed | 5600 MHz |
| Memory slots | 2x SO-DIMM |
| Maximum internal memory | 32 GB |
| Non-ECC | Yes |
| Storage | |
| Storage media | SSD |
| Number of SSDs installed | 1 |
| SSD capacity | 1 TB |
| SSD interface | PCI Express 4.0 |
| Total storage capacity | 1 TB |
| SSD memory type | TLC |
| Total SSDs capacity | 1 TB |
| NVMe | Yes |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel Arc Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel Arc Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Built-in speaker(s) | Yes |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 6E (802.11ax) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.3 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Numeric keypad | No |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Form factor | Clamshell |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; 50% recycled metal |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844929162 |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Brand-specific features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844929162 |
| HP special features | |
| HP speaker type | HP Dual Speakers |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium-Ion (Li-Ion) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 56 Wh |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Low halogen | Yes |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainable technologies and materials | Low halogen; Bulk packaging available; Molded paper pulp cushion inside box is 100% sustainably sourced and recyclable; Outside box and corrugated cushions are 100% sustainably sourced and recyclable; 20% post-consumer recycled plastic; Ocean-bound plastic in speaker enclosure and system fan; 50% recycled metal |
| Sustainability compliance | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, EPEAT, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 318.6 mm |
| Depth | 224.4 mm |
| Height (front) | 1.09 cm |
| Height (rear) | 1.7 cm |
| Weight | 1.39 kg |
| Packaging data | |
| Package width | 69 mm |
| Package height | 305 mm |
| Package depth | 449 mm |
| Packaging content | |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 6E AX211 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 35.6 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Memory module type | DIMM |
| Manufacturer warranty | 1 year (1/1/0) limited warranty includes 1 year of parts and labor. No on-site repair. Terms and conditions vary by country. Certain restrictions and exclusions apply. |
You may also be interested in
| Product |
New
HP EliteBook 640 14 inch G11 Notebook...
£1,815.76
£1,513.13
|
Hot Product
Lenovo ThinkPad P14s Gen 5 (Intel) Int...
£1,490.30
£1,241.92
|
Recommended
Samsung Galaxy Book5 Pro (14", Co...
£1,601.56
£1,334.63
|
MSI SUMMIT 16 AI EVO A2HMTG-032UK lapt...
£1,469.74
£1,224.78
|
HP ZBook Ultra G1a Copilot+ PC AMD Ryz...
£1,698.96
£1,415.80
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 10 Aura...
£2,412.35
£2,010.29
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
DD7V4EA
|
21G2004TUK
|
NP944XHA-KG1UK
|
9S7-159531-032
|
A3ZG9ET#ABU
|
21Q00057UK
|
| Manufacturer |
HP
|
Lenovo
|
Samsung
|
MSI
|
HP
|
Lenovo
|
| Weight |
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Thin and Light
|
Ultra portable
|
| Display diagonal |
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
16" to 17"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
2560 x 1600 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
| Product colour |
N/A
|
Black
|
Grey
|
Black
|
Silver
|
Grey
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
AMD Ryzen AI Max PRO
|
Intel Core Ultra 7
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Home
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
500GB to 750GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
| Touchscreen |
N
|
N
|
Y
|
Y
|
N
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
32GB
|
16GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
| Storage media |
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Notebook
|
Notebook
|
Notebook
|
Hybrid (2-in-1)
|
Mobile workstation
|
Hybrid (2-in-1)
|
| Mobile network connection |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
N
|





