We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP EliteBook 8 Flip G1i 13 inch Notebook AI PC Wolf Pro Security Edition Intel Core Ultra 7 255U Hybrid (2-in-1) 33.8 cm (13.3") Touchscreen WUXGA 64 GB LPDDR5x-SDRAM Wi-Fi 7 (802.11be) Windows 11 Pro
- Intel CoreTM Ultra 7 255U (up to 5.2 GHz with Intel Turbo Boost Technology, 12 MB L3 cache, 12 cores, 14 threads)
- Windows 11 Pro
- 33.8 cm (13.3") diagonal WUXGA touch display
- Intel Graphics
- 64 GB LPDDR5x-8533 MT/s (onboard), 1 TB PCIe Gen4 NVMeTM TLC M.2 SSD
| SKU | D74VLEA#ABU |
|---|---|
| EAN | 0821844232941 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Product Videos |
View Video |
| PDF URLs |
View PDF |
HP recommends Windows 11 Pro for business
Work anywhere without compromising on performance with Windows 11 and HP collaboration, security, and connectivity technology. Summarize and rewrite content, get relevant content recommendations, and stay organized with Microsoft Copilot.[5]
Powerful Intel® processor
Help speed up demanding business applications with the latest generation Intel® Core™ processor.[2]
Security is your top priority
The HP Wolf Pro Security Edition provides preconfigured enterprise-level PC protection for small and medium sized businesses.[6]
Designed for where life takes you
Express yourself in almost any light using the ultra-bright outdoor viewable touch display with anti-glare and ambient light sensors.
Fast and efficient wireless LAN
The portability of your PC and the reliability of a fast connection determines where you can work. Get a fast and reliable connection in dense wireless environments with gigabit data rate Wi-Fi 7.[7]
Browse confidently
Help protect your PC from websites and read only Microsoft Office and PDF attachments with embedded malware, ransomware, or viruses with hardware-enforced security from HP Sure Click.[9]
HP Sure Sense
Malware is evolving rapidly beyond traditional antivirus capabilities. Protect your PC against never-before-seen attacks with HP Sure Sense, which combines behavioral analysis with advanced AI techniques to provide exceptional protection.[10]
Industry-leading security features
Advanced security features come standard. System safeguards like HP Sure Start – the industry's first self-healing BIOS – mean your device is locked down tight, so your data and identity are too.
Protect identities with HP Multi-Factor Authenticate Gen3
Keep your network and VPN safe from unauthorized access by requiring up to three factors of authentication for log-in—including fingerprint sensor and IR camera facial recognition—with policies hardened at the silicon level.
Collaboration through the NPU
Look your best on video calls and save some power too. Manage your video controls for internal and external cameras with Poly Camera Pro. Now Auto Framing, Spotlight, Background Blur, and virtual backgrounds save power running on the NPU.[11]
Easy battery management
Manage and monitor your battery’s performance and condition and customize charging options with the easy-to-use HP Power Manager dashboard.[12]
Speed up the basics of IT management
Deploy the HP Manageability Integration Kit to help speed up image creation and the management of hardware, BIOS, and security when managing devices through Microsoft Endpoint Manager.[13]
HP Recommends Windows 11 Pro
Summarize and get relevant content recommendations with Microsoft Copilot.[8]
Intel® powers PCs enhanced by AI
Free up time to focus on what matters with the latest Intel® Core™ Ultra processor with an 11 TOPS NPU.[2,3]
Long battery life
Get more done in between charges with battery life that is enhanced by AI.[3]
Protected by HP Wolf Security
HP Wolf Security for Business creates a hardware-enforced, always-on, resilient defense.[4]
Empower high-performing teams with an AI-enhanced PC that offers the power, security, and collaboration tools essential for both office and hybrid work environments. The HP EliteBook 8 Flip G1i 13 inch Notebook AI PC features four modes for work, note-taking, sharing content and consuming content meeting the requirements of multitasking teams worldwide.
| Design | |
|---|---|
| Colour name | Glacier silver |
| Product type | Hybrid (2-in-1) |
| Market positioning | Premium |
| Original brand name | HP |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Display | |
| HD type | WUXGA |
| Panel type | IPS |
| Display brightness | 800 cd/m² |
| Display diagonal (metric) | 33.8 cm |
| Touchscreen | Yes |
| Display resolution | 1920 x 1200 pixels |
| Display diagonal | 33.8 cm (13.3") |
| Display glass type | Gorilla Glass |
| sRGB coverage (typical) | 100% |
| RGB colour space | sRGB |
| Colour gamut | 100% |
| Processor | |
| Processor cache type | L3 |
| Processor cache | 12 MB |
| Processor model | 255U |
| Processor boost frequency | 5.2 GHz |
| Processor cores | 12 |
| Processor threads | 14 |
| Processor manufacturer | Intel |
| Processor family | Intel Core Ultra 7 |
| Neural processor unit (NPU) | |
| Neural processor unit (NPU) | Intel AI Boost |
| NPU performance up to | 12 TOPs |
| Memory | |
| Memory form factor | On-board |
| Internal memory | 64 GB |
| Memory layout (slots x size) | Not available |
| Internal memory type | LPDDR5x-SDRAM |
| Memory clock speed | 8533 MHz |
| Graphics | |
| On-board graphics card family | Intel® Graphics |
| On-board graphics card | Yes |
| On-board graphics card model | Intel® Graphics |
| On-board GPU manufacturer | Intel |
| Audio | |
| Number of microphones | 2 |
| Number of built-in speakers | 2 |
| Camera | |
| Front camera | Yes |
| Front camera resolution (numeric) | 5 MP |
| Infrared (IR) camera | Yes |
| Network | |
| Top Wi-Fi standard | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| Wi-Fi | Yes |
| Wi-Fi standards | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth version | 5.4 |
| Antenna type | 2x2 |
| WLAN controller manufacturer | Intel |
| Performance | |
| Gyroscope | Yes |
| Accelerometer | Yes |
| Temperature sensor | Yes |
| Hall sensor | Yes |
| Keyboard | |
| Pointing device | Clickpad |
| Spill-resistant keyboard | Yes |
| Keyboard backlit | Yes |
| Input device model | HP Premium Keyboard |
| Software | |
| Bundled software | HP Wolf Pro Security Edition (1 year) |
| Operating system installed | Windows 11 Pro |
| Technical details | |
| Market positioning | Premium |
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844232941 |
| Processor special features | |
|---|---|
| Intel® Turbo Boost Technology | Yes |
| Intel® vPro™ Platform Eligibility | No |
| Brand-specific features | |
| HP Sure View | Yes |
| HP segment | Business |
| HP Artificial Intelligence | AI PC |
| HP GTIN (EAN/UPC) | 821844232941 |
| HP special features | |
| HP Sure View | Yes |
| Battery | |
| Battery technology | Lithium Polymer (LiPo) |
| Number of battery cells | 3 |
| Battery capacity | 62 Wh |
| Power | |
| AC adapter frequency | 50 - 60 Hz |
| AC adapter input voltage | 100 - 240 V |
| Security | |
| Password protection | Yes |
| Password protection type | BIOS, Power on |
| Fingerprint reader | Yes |
| Certificates | |
| Compliance certificates | GS mark, CCC, RoHS, Federal Communications Commission (FCC), CE, BSMI |
| Sustainability | |
| Sustainability certificates | ENERGY STAR, TCO |
| Weight & dimensions | |
| Width | 301.8 mm |
| Depth | 216.1 mm |
| Height (front) | 1.18 cm |
| Height (rear) | 1.54 cm |
| Packaging data | |
| Stylus pen | Yes |
| Sensors | |
| Accelerometer | Yes |
| Packaging content | |
| Stylus pen | Yes |
| Keyboard included | Yes |
| Other features | |
| WLAN controller model | Intel Wi-Fi 7 BE201 |
| On-board graphics card | Yes |
| Display diagonal (metric) | 33.8 cm |
| UNSPSC-code | 43211503 |
| Manufacturer warranty | 1-year warranty and 90 day software limited warranty options depending on country. HP Worldwide Limited Warranty for the battery is aligned with the warranty period of the HP Hardware Product. Refer to http://www.hp.com/support/batterywarranty/ for additional battery information. On-site service and extended coverage is also available. HP Care Pack Services are optional extended service contracts that go beyond the standard limited warranties. To choose the right level of service for your HP product, use the HP Care Pack Services Lookup Tool at: http://www.hp.com/go/cpc . |
You may also be interested in
| Product |
New
HP EliteBook 8 Flip G1i 13 inch Notebo...
£2,806.37
£2,338.64
|
Bestseller
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 10 Aura...
£2,499.23
£2,082.69
|
Recommended
Lenovo ThinkPad X1 2-in-1 Gen 10 Aura...
£2,627.06
£2,189.22
|
HP ZBook Ultra G1a Copilot+ PC AMD Ryz...
£2,515.43
£2,096.19
|
Hot Product
HP ZBook 8 G1i Data Science Intel Core...
£2,633.30
£2,194.42
|
HP ZBook Ultra G1a Copilot+ PC AMD Ryz...
£2,683.80
£2,236.50
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
D74VLEA#ABU
|
21Q00057UK
|
21NU0023UK
|
9N840AT#ABU
|
B72YFET#ABU
|
A3ZH1ET#ABU
|
| Manufacturer |
HP
|
Lenovo
|
Lenovo
|
HP
|
HP
|
HP
|
| Weight |
N/A
|
Ultra portable
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
Ultra portable
|
Thin and Light
|
| Display diagonal |
13" to 14"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
14" to 15"
|
| Display resolution |
1920 x 1200 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
1920 x 1200 pixels
|
2880 x 1800 pixels
|
| Product colour |
N/A
|
Grey
|
Grey
|
Silver
|
Silver
|
Silver
|
| Processor family |
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
Intel Core Ultra 7
|
AMD Ryzen AI Max PRO
|
Intel Core Ultra 9
|
AMD Ryzen AI Max PRO
|
| Operating system installed |
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
Windows 11 Pro
|
| Total storage capacity |
N/A
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
1000GB to 1500GB
|
| Touchscreen |
Y
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
Y
|
| On-board graphics card |
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
Y
|
| Internal memory |
64GB
|
32GB
|
32GB
|
32GB
|
64GB
|
32GB
|
| Storage media |
N/A
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
SSD
|
| Product type |
Hybrid (2-in-1)
|
Hybrid (2-in-1)
|
Hybrid (2-in-1)
|
Mobile workstation
|
Mobile workstation
|
Mobile workstation
|
| Mobile network connection |
N/A
|
Y
|
Y
|
N
|
N
|
N
|
| Discrete graphics card |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
Y
|
N
|




