We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP L85354-001 internal solid state drive 256 GB M.2 PCI Express NVMe
SKU
L85354-001
£59.87
£49.89
In stock
Approx. 45 available.
256GB, M.2, PCIe, NVMe, SSD
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| NVMe | Yes |
| Component for | PC/Notebook |
| SKU | L85354-001 |
| EAN | 5704174885764 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 256 GB |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Performance | |
|---|---|
| Interface | PCI Express |
| Component for | PC/Laptop |
| NVMe | Yes |
| SSD capacity | 256 GB |
| Design | |
| Component for | PC/Laptop |
| SSD form factor | M.2 |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| SSD form factor | M.2 |
You may also be interested in
| Product |
HP L85354-001 internal solid state dri...
£59.87
£49.89
|
Recommended
Team Group MS30 512 GB M.2 Serial ATA...
£79.48
£66.23
|
Popular
Team Group MS30 256 GB M.2 Serial ATA...
£80.77
£67.31
|
Hot Product
Team Group CX2 256 GB 2.5" Serial...
£46.48
£38.73
|
Team Group QX T253X7512G0C101 internal...
£68.48
£57.07
|
Bestseller
Kingston Technology 256G SSD KC600 SAT...
£88.57
£73.81
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
L85354-001
|
TM8PS7512G0C101
|
TM8PS7256G0C101
|
T253X6256G0C101
|
T253X7512G0C101
|
SKC600/256G
|
| Manufacturer |
HP
|
Team Group
|
Team Group
|
Team Group
|
Team Group
|
Kingston Technology
|
| Component for |
PC/notebook
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
PC
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
| SSD capacity |
250GB to 300GB
|
500GB to 800GB
|
250GB to 300GB
|
250GB to 300GB
|
500GB to 800GB
|
250GB to 300GB
|
| SSD form factor |
M.2
|
M.2
|
M.2
|
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
| Interface |
PCI Express
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
Serial ATA III
|
| Memory type |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
3D NAND
|
SLC
|
3D TLC
|





