We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2
SKU
4Z7Z7AA
£42.68
£35.57
In stock
Low stock — limited availability.
USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2
- Get reliable connectivity from a wired Ethernet connection to corporate networks and the Internet.
- Connect the USB end of the adapter to any USB-A port on your laptop and the Ethernet connector to your Ethernet cable[1]. There are no drivers to download because they're pre-installed.
- Help IT secure and remotely manage your laptop fleet with advanced network manageability[2] features through a wired internet connection enabled by this adapter[3,4].
- Rest easy with a one-year limited warranty.
| Connectivity technology | Wired |
|---|---|
| Host interface | USB |
| Interface | Ethernet |
| Internal | No |
| SKU | 4Z7Z7AA |
| EAN | 0196188567630 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
Reliable Connectivity
Get reliable connectivity from a wired Ethernet connection to corporate networks and the Internet.
Easy to use
Connect the USB end of the adapter to any USB-A port on your laptop and the Ethernet connector to your Ethernet cable[1]. There are no drivers to download because they're pre-installed.
Enables network manageability[1]
Help IT secure and remotely manage your laptop fleet with advanced network manageability[2] features through a wired internet connection enabled by this adapter[3,4].
Gigabit network connectivity through USB
Convert your laptop's high-speed USB 3.0 connection to a fast 10/100/1000 Ethernet connection with the HP USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2.
Convert your laptop's high-speed USB 3.0 connection to a fast 10/100/1000 Ethernet connection with the HP USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2.
| Technical details | |
|---|---|
| Compatible products | Compatible with PCs with available USB-A port. |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Design | |
| Compatible products | Compatible with PCs with available USB-A port. |
| Product colour | Black |
| Country of origin | China |
| Software | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| System requirements | |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 172 mm |
| Depth | 21 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 21 g |
| Performance | |
| Compatible products | Compatible with PCs with available USB-A port. |
| Windows operating systems supported | Windows 10, Windows 11 |
| Mac operating systems supported | MacOS |
| Other operating systems supported | ChromeOS |
| Logistics data | |
| UNSPSC-code | 26121630 |
| Other features | |
| Country of origin | China |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HP USB 3.0 to Gigabit RJ45 Adapter G2
£42.68
£35.57
|
StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethern...
£45.12
£37.60
|
DeLOCK USB 2.0, Bluetooth V4.0 3 Mbit/s
£38.98
£32.48
|
Popular
StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethern...
£38.44
£32.03
|
Recommended
StarTech.com USB 3.0 to Gigabit Ethern...
£35.95
£29.96
|
Hot Product
TP-Link Archer T4U WLAN 867 Mbit/s
£52.50
£43.75
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4Z7Z7AA
|
ST3300U3S
|
61889
|
USB31000SPTB
|
USB31000SPTW
|
ARCHER T4U
|
| Manufacturer |
HP
|
StarTech.com
|
DeLOCK
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
TP-LINK
|
| Connectivity technology |
N/A
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wired
|
Wireless
|
| Host interface |
N/A
|
USB
|
USB
|
USB
|
RJ-45
|
USB
|
| Internal |
N/A
|
N
|
N
|
N
|
N
|
N
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
Bluetooth
|
Ethernet
|
USB
|
WLAN
|












