We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Z Turbo 1TB 2280 PCIe-4x4 TLC M.2 Z2 G9 Mini Kit SSD
SKU
4M9Z6AA
£377.51
£314.59
In stock
Low stock — limited availability.
Z Turbo 1TB 2280 PCIe-4x4 TLC M.2 Z2 G9 Mini Kit SSD
| SSD form factor | M.2 |
|---|---|
| Memory type | TLC |
| SSD capacity | 1000 GB |
| Component for | PC |
| SKU | 4M9Z6AA |
| EAN | 0196068961428 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | TLC |
| Features | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | PC |
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | TLC |
| SSD form factor | M.2 |
| M.2 SSD size | 2280 (22 x 80 mm) |
| Compatible products | Z2 G9 Mini |
| Performance | |
| Interface | PCI Express |
| Component for | PC |
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | TLC |
| Compatible products | Z2 G9 Mini |
| Design | |
| Component for | PC |
| SSD form factor | M.2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 9 g |
| Height | 2.38 mm |
| Depth | 80 mm |
| Package width | 232 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 128 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 232 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 128 g |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express |
| Country of origin | China |
| SSD form factor | M.2 |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Box contents | HP Z Turbo 1TB 2280 PCIe-4x4 TLC M.2 SSD, heatsink, Warranty Card, Install video pointer, Product Notices |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Other features | |
| Compatible products | Z2 G9 Mini |
| Country of origin | China |
| Logistics data | |
| Country of origin | China |
| UNSPSC-code | 43201830 |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Z Turbo 1TB 2280 PCIe-4x4 TLC M.2 Z...
£377.51
£314.59
|
Popular
Lenovo 4XB7A13625 internal solid state...
£497.21
£414.34
|
Bestseller
Kingston Technology 1T FURY RENEGADE G...
£398.98
£332.48
|
Epson C12C936671 internal solid state...
£549.01
£457.51
|
Recommended
Lenovo 4XB1N36073 internal solid state...
£447.49
£372.91
|
Hot Product
Synology SNV3410 400 GB M.2 PCI Expres...
£496.00
£413.33
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
4M9Z6AA
|
4XB7A13625
|
SFYR2S/1T0
|
C12C936671
|
4XB1N36073
|
SNV3410-400G
|
| Manufacturer |
HP
|
Lenovo
|
Kingston Technology
|
Epson
|
Lenovo
|
Synology
|
| Component for |
PC
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
Printer
|
Notebook
|
NAS
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
200GB to 250GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
300GB to 400GB
|
| SSD form factor |
M.2
|
3.5"
|
M.2
|
N/A
|
M.2
|
M.2
|
| Interface |
PCI Express
|
N/A
|
PCI Express 5.0
|
N/A
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 3.0
|
| Memory type |
TLC
|
N/A
|
3D TLC
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|





