We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP Z Turbo 1TB PCIe-4x4 TLC Z4/Z6 Kit SSD
SKU
56Q75AA
£450.16
£375.13
In stock
Approx. 7 available.
Z Turbo 1TB PCIe-4x4 TLC Z4/Z6 Kit SSD
| SSD form factor | PCI Express |
|---|---|
| Memory type | TLC |
| SSD capacity | 1000 GB |
| SKU | 56Q75AA |
| EAN | 0196337180598 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | TLC |
| Features | |
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | TLC |
| SSD form factor | PCI Express |
| Performance | |
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | TLC |
| Design | |
| SSD form factor | PCI Express |
| Weight & dimensions | |
| Width | 22 mm |
| Weight | 9 g |
| Height | 2.38 mm |
| Depth | 80 mm |
| Package width | 232 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 169 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 232 mm |
| Package depth | 184 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 169 g |
| Technical details | |
| Country of origin | China, South Korea |
| SSD form factor | PCI Express |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Box contents | HP ZTurbo 1TB 2280 PCIe-4x4 TLC M.2 SSD; Heatsink; Install guide; Product Notices; Warranty Card |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Logistics data | |
| Country of origin | China, South Korea |
| UNSPSC-code | 43201830 |
| Other features | |
| Country of origin | China, South Korea |
You may also be interested in
| Product |
New
HP Z Turbo 1TB PCIe-4x4 TLC Z4/Z6 Kit...
£450.16
£375.13
|
Popular
Lenovo 4XB7A13625 internal solid state...
£497.21
£414.34
|
Lenovo 4XB7A13626 internal solid state...
£616.82
£514.02
|
Recommended
HPE P40502-B21 480 GB 2.5" Serial...
£646.48
£538.73
|
Bestseller
Kingston Technology 1T FURY RENEGADE G...
£393.17
£327.64
|
Hot Product
Epson C12C936671 internal solid state...
£549.01
£457.51
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
56Q75AA
|
4XB7A13625
|
4XB7A13626
|
P40502-B21S
|
SFYR2S/1T0
|
C12C936671
|
| Manufacturer |
HP
|
Lenovo
|
Lenovo
|
HPE
|
Kingston Technology
|
Epson
|
| Component for |
N/A
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
Printer
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
200GB to 250GB
|
400GB to 500GB
|
400GB to 500GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
| SSD form factor |
PCI Express
|
3.5"
|
3.5"
|
2.5"
|
M.2
|
N/A
|
| Interface |
N/A
|
N/A
|
N/A
|
Serial ATA
|
PCI Express 5.0
|
N/A
|
| Memory type |
TLC
|
N/A
|
3D TLC
|
TLC
|
3D TLC
|
N/A
|






