We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HP ZTurbo 1TB PCIe-Gen 4x4 TLC Z2 SSDKit
SKU
201F5AA
£313.20
£261.00
In stock
Low stock — limited availability.
ZTurbo 1TB PCIe-Gen 4x4 TLC Z2 SSDKit
| Memory type | TLC |
|---|---|
| SSD capacity | 1000 GB |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SKU | 201F5AA |
| EAN | 0195122635084 |
| Manufacturer | HP |
| Availability | Y |
| PDF URLs |
View PDF |
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | TLC |
| Features | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | TLC |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| SSD capacity | 1 TB |
| Memory type | TLC |
| Weight & dimensions | |
| Width | 80 mm |
| Weight | 9 g |
| Height | 2.38 mm |
| Depth | 22 mm |
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 260 g |
| Packaging data | |
|---|---|
| Package width | 220 mm |
| Package depth | 250 mm |
| Package height | 39 mm |
| Package weight | 260 g |
| Technical details | |
| Interface | PCI Express 4.0 |
| Country of origin | South Korea, Singapore |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Box contents | HP ZTurbo Drive 1TB PCIe-4x4 SSD, heatsink, Warranty Card, Product Notices, Install Guide |
| General Product Safety Regulation (GPSR) URL | https://support.hp.com/us-en/document/ish_6126692-6126777-16?openCLC=true |
| Sustainability | |
| Total carbon footprint (kg of CO2e) | 30 |
| Logistics data | |
| Country of origin | South Korea, Singapore |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| UNSPSC-code | 43201830 |
| Other features | |
| Country of origin | South Korea, Singapore |
You may also be interested in
| Product |
Popular
HP ZTurbo 1TB PCIe-Gen 4x4 TLC Z2 SSDKit
£313.20
£261.00
|
Hot Product
Kingston Technology 1024G KC3000 M.2 2...
£279.32
£232.77
|
New
Kingston Technology 1T FURY RENEGADE G...
£398.98
£332.48
|
Lenovo 4XB1N36073 internal solid state...
£447.49
£372.91
|
Recommended
HPE 1.92TB NVMe Gen3 Mainstream Perfor...
£425.70
£354.75
|
Bestseller
Kingston Technology 2048G KC3000 M.2 2...
£457.19
£380.99
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
201F5AA
|
SKC3000S/1024G
|
SFYR2S/1T0
|
4XB1N36073
|
P40515-B21
|
SKC3000D/2048G
|
| Manufacturer |
HP
|
Kingston Technology
|
Kingston Technology
|
Lenovo
|
HPE
|
Kingston Technology
|
| Component for |
N/A
|
PC/notebook
|
PC/notebook
|
Notebook
|
Server/workstation
|
PC/notebook
|
| SSD capacity |
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
800GB to 1000GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
| SSD form factor |
N/A
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|
M.2
|
| Interface |
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 5.0
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express
|
PCI Express 4.0
|
| Memory type |
TLC
|
3D TLC
|
3D TLC
|
N/A
|
TLC
|
3D TLC
|








