We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE 25Gb SFP28 SR 100m Transceiver
SKU
845398-B21
£1,203.35
£1,002.79
In stock
Approx. 9 available.
25Gb SFP28 SR 100m Transceiver
| Interface type | SFP28 |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 25000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | SR |
| SKU | 845398-B21 |
| EAN | 0190017016559 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
.
| Performance | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Product colour | Aluminium |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Features | |
| Product colour | Aluminium |
| Network | |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Weight & dimensions | |
| Width | 138 mm |
| Depth | 55 mm |
| Height | 11.9 mm |
| Weight | 19.2 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Weight (imperial) | 0.0181 kg (0.0400 lbs) |
| Ports & interfaces | |
| Fiber ports quantity | 2 |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0181 kg (0.0400 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
HPE 25Gb SFP28 SR 100m Transceiver
£1,203.35
£1,002.79
|
Cisco QSFP-40/100-SRBD= network transc...
£1,511.42
£1,259.52
|
Cisco QSFP-100G-DR-S= network transcei...
£1,285.14
£1,070.95
|
Cisco QSFP-100G-SR1.2= network transce...
£1,285.14
£1,070.95
|
Cisco SFP-10/25G-LR-S= network transce...
£1,015.81
£846.51
|
|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
845398-B21
|
QSFP-40/100-SRBD=
|
QSFP-100G-DR-S=
|
QSFP-100G-SR1.2=
|
SFP-10/25G-LR-S=
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
100000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
25000 Mbit/s
|
| Interface type |
N/A
|
QSFP+
|
QSFP
|
QSFP
|
SFP28
|




