We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10km SMF Transceiver
SKU
J9151E
£714.46
£595.38
In stock
Approx. 58 available.
Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10km SMF Transceiver
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | J9151E |
| EAN | 0190017353357 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | No |
| SFP transceiver standard | LR |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 15 mm |
| Depth | 56 mm |
| Height | 13 mm |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Bestseller
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC LR 10...
£714.46
£595.38
|
Popular
Cisco QSFP-100G-SR4-S= network transce...
£736.26
£613.55
|
Recommended
Cisco 1000BASE-LX/LH network transceiv...
£825.74
£688.12
|
Hot Product
Cisco QSFP-40/100-SRBD= network transc...
£1,499.03
£1,249.19
|
Cisco QSFP-100G-DR-S= network transcei...
£1,274.58
£1,062.15
|
New
Cisco MA-SFP-1GB-LX10 network transcei...
£754.63
£628.86
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J9151E
|
QSFP-100G-SR4-S=
|
GLC-LX-SM-RGD=
|
QSFP-40/100-SRBD=
|
QSFP-100G-DR-S=
|
MA-SFP-1GB-LX10
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
Cisco
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP+
|
QSFP
|
N/A
|
QSFP+
|
QSFP
|
SFP
|


















