We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 300m OM3 MMF Transceiver
SKU
J9150D
£370.69
£308.91
In stock
Approx. 77 available.
Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 300m OM3 MMF Transceiver
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | J9150D |
| EAN | 0190017245935 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Multi-mode fiber (MMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | SR |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 10000 Mbit/s |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 56 mm |
| Depth | 13 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 300 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE Aruba Networking 10G SFP+ LC SR 30...
£370.69
£308.91
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-SR S-Class SFP Module fo...
£309.70
£258.08
|
New
HPE MSA 10Gb Short Range iSCSI SFP+ 4-...
£466.96
£389.13
|
Ubiquiti UACC-OM-QSFP28-LR4 network tr...
£310.26
£258.55
|
Popular
Cisco Meraki MA-SFP-1GB-SX network tra...
£385.62
£321.35
|
Recommended
Ubiquiti UACC-OM-MM-10G-D-20 network t...
£327.78
£273.15
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J9150D
|
SFP-10G-SR-S=
|
C8R25B
|
UACC-OM-QSFP28-LR4
|
MA-SFP-1GB-SX
|
UACC-OM-MM-10G-D-20
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
HPE
|
Ubiquiti
|
Cisco
|
Ubiquiti
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
100000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
QSFP28 / QSFP+
|
SFP
|
SFP
|


















