We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking 1G SFP LC LX 10km SMF Transceiver
SKU
J4859D
£283.91
£236.59
In stock
Approx. 9 available.
Aruba Networking 1G SFP LC LX 10km SMF Transceiver
| Interface type | SFP |
|---|---|
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| SKU | J4859D |
| EAN | 0190017245850 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
| Product Family | Aruba Networking |
.
| Performance | |
|---|---|
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Single-mode fiber (SMF) supported | Yes |
| SFP transceiver standard | LX |
| Network | |
| SFP transceiver type | Fiber optic |
| Fiber optic connector | LC |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 56 mm |
| Depth | 13 mm |
| Height | 15 mm |
| Weight | 20 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 10000 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE Aruba Networking 1G SFP LC LX 10km...
£283.91
£236.59
|
Bestseller
Cisco 10GBASE-SR S-Class SFP Module fo...
£304.96
£254.13
|
Hot Product
Cisco 1000BASE-T SFP network transceiv...
£226.86
£189.05
|
Recommended
StarTech.com Cisco SFP-10G-LR Compatib...
£254.57
£212.14
|
StarTech.com HP J4858C Compatible SFP...
£276.61
£230.51
|
Popular
Cisco 1000BASE- LX/LH SFP Module for G...
£224.40
£187.00
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J4859D
|
SFP-10G-SR-S=
|
GLC-TE=
|
SFP10GLRST
|
J4858C10PKST
|
GLC-LH-SMD=
|
| Manufacturer |
HPE
|
Cisco
|
Cisco
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Cisco
|
| SFP transceiver type |
Fiber optic
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
N/A
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1250 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP
|
SFP+
|
SFP
|
SFP+
|
SFP
|
SFP
|


















