We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking 1G SFP RJ45 100m Cat5e Transceiver
SKU
J8177E
£118.57
£98.81
In stock
Approx. 284 available.
Aruba Networking 1G SFP RJ45 100m Cat5e Transceiver
| SKU | J8177E |
|---|---|
| EAN | 0190017716909 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
.
| Performance | |
|---|---|
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Product colour | Silver, Yellow |
| Features | |
| Product colour | Silver, Yellow |
| Network | |
| Fiber optic connector | RJ-45 |
| Maximum data transfer rate | 1000 Mbit/s |
| Interface type | SFP |
| Weight & dimensions | |
|---|---|
| Width | 37 mm |
| Depth | 71 mm |
| Height | 37 mm |
| Weight | 45.4 g |
| Technical details | |
| Maximum transfer distance | 100 m |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.0454 kg (0.1 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
Hot Product
HPE Aruba Networking 1G SFP RJ45 100m...
£118.57
£98.81
|
Bestseller
HPE Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m...
£141.11
£117.59
|
StarTech.com HPE 813874-B21 Compatible...
£170.72
£142.27
|
Popular
StarTech.com HPE J9150D Compatible SFP...
£122.88
£102.40
|
Recommended
StarTech.com HPE J9151E Compatible SFP...
£156.02
£130.02
|
StarTech.com Dell EMC SFP-10G-LR Compa...
£125.39
£104.49
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
J8177E
|
J4858D
|
813874B21ST
|
J9150D-ST
|
J9151E-ST
|
SFP10GLREMST
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
1000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP
|
SFP
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|


















