We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE Aruba Networking 50G QSFP56 to SFP56 0.65m DAC Cable
SKU
S1J07A
£342.24
£285.20
In stock
Approx. 12 available.
Aruba Networking 50G QSFP56 to SFP56 0.65m DAC Cable
| Cable length | 0.65 m |
|---|---|
| Cable type | DAC |
| SKU | S1J07A |
| EAN | 0190017666235 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
.
| Features | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Cable type | DAC |
| Connector 1 | QSFP56 |
| Connector 2 | SFP56 |
| Cable length | 0.65 m |
| Connector 2 gender | Male |
| Connector 1 gender | Male |
| Weight & dimensions | |
| Width | 15 mm |
| Depth | 269 mm |
| Height | 211 mm |
| Weight | 78 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Product colour | Black |
| Connector 1 | QSFP56 |
| Connector 2 | SFP56 |
| Cable length | 0.65 m |
| Weight (imperial) | 0.0907 kg (0.2 lbs) |
| Other features | |
| Cable type | DAC |
| Width (imperial) | 1.52 cm (0.6") |
| Height (imperial) | 21.1 cm (8.3") |
| Depth (imperial) | 26.9 cm (10.6") |
| Weight (imperial) | 0.0907 kg (0.2 lbs) |
You may also be interested in
| Product |
HPE Aruba Networking 50G QSFP56 to SFP...
£342.24
£285.20
|
StarTech.com Bulk Cat6 Ethernet Cable...
£291.31
£242.76
|
StarTech.com Bulk Cat6 Ethernet Cable...
£291.31
£242.76
|
Kramer Electronics BC-UNIKAT networkin...
£313.92
£261.60
|
|---|---|---|---|---|
| SKU |
S1J07A
|
WIRC6PATBLRL
|
WIRC6PATGRRL
|
BC-UNIKAT/LSHF-305M
|
| Manufacturer |
HPE
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Kramer Electronics
|
| Connector 2 |
SFP56
|
N
|
N
|
N
|
| Connector 1 |
QSFP56
|
N
|
N
|
N
|
| Cable shielding |
N/A
|
U/UTP (UTP)
|
U/UTP (UTP)
|
U/FTP (STP)
|
| Cable standard |
N/A
|
Cat6
|
Cat6
|
Cat6a
|
| Cable length |
0m to 1m
|
15m and more
|
15m and more
|
15m and more
|






