We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE B-series 16Gb SFP+ Short Wave Transceiver
SKU
QK724A
£102.58
£85.48
In stock
Approx. 9 available.
B-series 16Gb SFP+ Short Wave Transceiver
| Interface type | SFP+ |
|---|---|
| SKU | QK724A |
| EAN | 0886111610518 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
.
| Performance | |
|---|---|
| Interface type | SFP+ |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
| Certificates | |
| Certification | REACH |
| Compliance certificates | RoHS |
| Network | |
| Interface type | SFP+ |
| Weight & dimensions | |
| Width | 154.9 mm |
| Depth | 15.2 mm |
| Height | 181.9 mm |
| Weight | 230 g |
| Technical details | |
|---|---|
| Weight (imperial) | 0.227 kg (0.5 lbs) |
| Compliance certificates | RoHS |
| Features | |
| Certification | REACH |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.227 kg (0.5 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 85369010 |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE B-series 16Gb SFP+ Short Wave Tran...
£102.58
£85.48
|
Hot Product
HPE Aruba Networking 1G SFP LC SX 500m...
£139.76
£116.47
|
Popular
StarTech.com Cisco SFP-10G-LR-S Compat...
£89.34
£74.45
|
Recommended
StarTech.com HPE J9150D Compatible SFP...
£131.06
£109.22
|
StarTech.com Dell EMC SFP-10G-LR Compa...
£133.75
£111.46
|
Bestseller
Cisco 1000BASE-SX SFP Module for Gigab...
£147.84
£123.20
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
QK724A
|
J4858D
|
SFP10GLRSTTA
|
J9150D-ST
|
SFP10GLREMST
|
GLC-SX-MMD=
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
StarTech.com
|
Cisco
|
| SFP transceiver type |
N/A
|
Fiber optic
|
N/A
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
Fiber optic
|
| Maximum data transfer rate |
N/A
|
1000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
10000 Mbit/s
|
1000 Mbit/s
|
| Interface type |
SFP+
|
SFP
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP+
|
SFP
|





