We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE BladeSystem c-Class 10GbE SFP+ to SFP+ 3m Direct Attach Copper Cable
SKU
487655-B21
£59.40
£49.50
In stock
Low stock — limited availability.
BladeSystem c-Class 10GbE SFP+ to SFP+ 3m Direct Attach Copper Cable
| Cable length | 3 m |
|---|---|
| SKU | 487655-B21 |
| EAN | 0883585993307 |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
Affordable and Reliable
HPE Direct Attach Cables offers a cost-effective alternative to fiber optics.
SFF-8665 compliant.
RoHS compliant.
The HPE Direct Attach Cables provide connections to meet the exponential data growth in data centers and cloud-based services.
| Features | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 3 m |
| Connector 1 gender | Male |
| InfiniBand protocol | Yes |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
| Weight & dimensions | |
| Weight | 220 g |
| Cable length | 3 m |
| Technical details | |
|---|---|
| Connector 1 | SFP+ |
| Connector 2 | SFP+ |
| Cable length | 3 m |
| Weight (imperial) | 0.222 kg (0.49 lbs) |
| Other features | |
| Weight (imperial) | 0.222 kg (0.49 lbs) |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84733080 |
You may also be interested in
| Product |
New
HPE BladeSystem c-Class 10GbE SFP+ to...
£59.40
£49.50
|
HPE 0.5m IB EDR QSFP Copper cable Infi...
£74.40
£62.00
|
Popular
Mikrotik S+AO0005 InfiniBand/fibre opt...
£55.02
£45.85
|
Bestseller
Ubiquiti UACC-DAC-SFP28-3M InfiniBand/...
£53.86
£44.88
|
Mikrotik XQ+DA0003 InfiniBand/fibre op...
£74.00
£61.67
|
Hot Product
HPE Aruba Networking Networking Instan...
£61.58
£51.32
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
487655-B21
|
834973-B21
|
S+AO0005
|
UACC-DAC-SFP28-3M
|
XQ+DA0003
|
R9D19A
|
| Manufacturer |
HPE
|
HPE
|
Mikrotik
|
Ubiquiti
|
Mikrotik
|
HPE
|










