We use cookies to make your experience better.
To comply with the new e-Privacy directive, you agree to the privacy policy and our use of cookies.
HPE P40511-B21S internal solid state drive 1.92 TB 2.5" SAS
SKU
P40511-B21S
£1,546.38
£1,288.65
In stock
Approx. 7 available.
HPE 1.92TB SAS 12G Mixed Use SFF BC Value SAS Multi Vendor SSD
| SSD form factor | 2.5" |
|---|---|
| SSD capacity | 1920 GB |
| Component for | Server/Workstation |
| Interface | SAS |
| SKU | P40511-B21S |
| Manufacturer | HPE |
| Availability | Y |
HPE 1.92 TB, SAS, mixed use, digitally signed FW, solid state, Small form factor, value SAS Multi Vendor drive in a Basic Carrier with a 3-year warranty
| Hard drive | |
|---|---|
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Features | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| SSD form factor | 2.5" |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
| Performance | |
| Interface | SAS |
| Component for | Server/workstation |
| SSD capacity | 1.92 TB |
| Design | |
|---|---|
| Component for | Server/workstation |
| SSD form factor | 2.5" |
| Weight & dimensions | |
| Width | 219.2 mm |
| Weight | 500 g |
| Height | 146.1 mm |
| Depth | 228.6 mm |
| Technical details | |
| Interface | SAS |
| SSD form factor | 2.5" |
| Logistics data | |
| Harmonized System (HS) code | 84717070 |
You may also be interested in
| Product |
HPE P40511-B21S internal solid state d...
£1,546.38
£1,288.65
|
Synology Enterprise Series 1.92 TB 2.5...
£1,860.48
£1,550.40
|
Popular
Kioxia PM7-V 1.6 TB 2.5" SAS BiCS...
£1,443.20
£1,202.67
|
Recommended
Western Digital WDS800T2X0E internal s...
£1,971.24
£1,642.70
|
Hot Product
Western Digital Black WDS800T2XHE inte...
£1,985.64
£1,654.70
|
Bestseller
HPE 1.92TB SATA 6G Read Intensive SFF...
£2,220.44
£1,850.37
|
|---|---|---|---|---|---|---|
| SKU |
P40511-B21S
|
SAT5221-1920G
|
KPM7VVUG1T60
|
WDS800T2X0E
|
WDS800T2XHE
|
P40499-B21
|
| Manufacturer |
HPE
|
Synology
|
KIOXIA
|
Western Digital
|
Western Digital
|
HPE
|
| Component for |
Server/workstation
|
NAS
|
Server/workstation
|
N/A
|
PC
|
Server
|
| SSD capacity |
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
1200GB to 2000GB
|
N/A
|
N/A
|
1200GB to 2000GB
|
| SSD form factor |
2.5"
|
2.5"
|
2.5"
|
M.2
|
M.2
|
2.5"
|
| Interface |
SAS
|
Serial ATA III
|
SAS
|
PCI Express 4.0
|
PCI Express 4.0
|
Serial ATA
|
| Memory type |
N/A
|
N/A
|
BiCS FLASH TLC
|
3D TLC NAND
|
N/A
|
TLC
|





