Lenovo 40AU0065UK laptop dock/port replicator Wired USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C Black
SKU
40AU0065UK
In stock
Low stock — limited availability.
Lenovo USB-C Mini Dock
More Information
Product colour Black
SKU 40AU0065UK
EAN 5715063224649
Manufacturer Lenovo
Availability Y
The Lenovo Mini USB-C dock lets you expand your options and add powerful capabilities with just a single USB-C connection. Charge any legacy device with USB-A ports and effortlessly add an extra 4K or HD display, enterprise networking, and an external 3.5mm combo audio jack. Depending on many factors such as the processing capability of peripheral devices, file attributes, and other factors related to system configuration and operating environments, the actual transfer rate using the various USB connectors on this device will vary and is typically slower than the data rates as defined by the respective USB specifications: - 5 Gbit/s for USB 3.1 Gen 1; 10 Gbit/s for USB 3.1 Gen 2 and 20 Gbit/s for USB 3.2.
- Compact Design: Compatible with Lenovo branded USB-C notebooks thanks to easy, driverless plug-and-play. Power any notebook up to 45W with the included 65W USB-C power adaptor.;
Ports & interfaces
Combo headphone/mic portYes
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-A ports quantity1
USB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C ports quantity2
Headphone connectivity3.5 mm
Host interfaceUSB 3.2 Gen 1 (3.1 Gen 1) Type-C
USB 2.0 ports quantity1
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
HDMI ports quantity1
HDMI version2.0
Microphone inNo
Headphone outputs0
Connectivity technologyWired
Network
Ethernet LANYes
Ethernet LAN data rates10,100,1000 Mbit/s
Ethernet LAN (RJ-45) ports1
Performance
Product colourBlack
Card reader integratedNo
Technical details
Harmonized System (HS) code84733020
Storage
Card reader integratedNo
Power
Power source typeAC
Power supply65 W
Software
Windows operating systems supportedWindows 10
Operational conditions
Operating temperature (T-T)-5 - 40 °C
Operating relative humidity (H-H)20 - 95%
Weight & dimensions
Weight156 g
Width180 mm
Depth53 mm
Height17 mm
Package weight565 g
Package width215 mm
Package depth210 mm
Package height65 mm
Design
Packaging data
Quantity per pack1 pc(s)
Package weight565 g
Package width215 mm
Package depth210 mm
Package height65 mm